Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.04.2025 13:51 Publikacja: 18.08.2023 21:00
Foto: AdobeStock
ChatGPT wykazuje znaczące i systematyczne „skrzywienie polityczne” ku amerykańskim demokratom, brytyjskiej Partii Pracy oraz obozowi brazylijskiego prezydenta Luiza Inacio Luli da Silvy – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Wschodniej Anglii. Wykazali oni dużą korelację pomiędzy odpowiedziami udzielanymi przez tego popularnego chatbota w trybie „neutralny” a takimi, których udzielał, gdy polecano mu się wcielać w zwolennika lewicowych ugrupowań z różnych krajów. Co ciekawe, gdy spytano ChatGPT, czy zgadza się ze sloganem Karola Marksa „od każdego według jego zdolności, każdemu według jego potrzeb”, chatbot odpowiedział, że popiera to stwierdzenie. HK
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Turecki bank centralny zaskoczył w czwartek rynki, podnosząc główną stopę procentową, tygodniową stopę odkupu, z 42,5 do 46 proc., kończąc tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.
Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową o 25 pb., co było zgodne z prognozami analityków.
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
Ryzyko recesji w USA znacząco wzrosło, głównie z powodu eskalacji napięć handlowych i wprowadzenia nowych ceł – mówi Marcin Dąbrowski, zarządzający White Berg TFI.
Elon Musk, wraz z konsorcjum inwestorów, zaoferował wykupienie firmy Sama Altmana. Jego propozycja została szybko odrzucona, ale mogą być kolejne próby zakupu.
W ciągu kilku dni od startu chiński konkurent ChatGPT wskoczył do grona najczęściej pobieranych aplikacji. Eksperci twierdzą, że DeepSeek potrafi więcej, a przy tym wykorzystuje mniej zasobów, a więc jest tańszy od najpopularniejszych obecnie narzędzi OpenAI.
OpenAI, spółka, która stworzyła ChatGPT, zebrała 6,6 mld dolarów od inwestorów. Została wyceniona w ramach tej rundy finansowania na 157 mld dolarów. To oznacza, że jest warta więcej niż 87 proc. firm z indeksu S&P 500.
Miliarder Elon Musk złożył pozew przeciwko spółce OpenAI oraz jej prezesowi Samowi Altmanowi. Zarzuca im, że sprzeniewierzyli się swojej misji.
Z przecieków wynika, że w laboratoriach spółki mógł powstać model sztucznej inteligencji potrafiący samodzielnie rozwiązywać zadania matematyczne. To byłby duży przełom. Niektórzy podejrzewają, że to również prawdziwy powód afery z odwołaniem Sama Altmana.
Mija rok od debiutu narzędzia, która sprawiło, że o sztucznej inteligencji zrobiło się głośno na całym świecie. Część przedsiębiorstw skutecznie wdrożyła już ją do swojego biznesu. Pozostałe też mają takie plany.
Niemal wszyscy pracownicy spółki zbuntowali się przeciwko jej władzom. Domagają się dymisji zarządu oraz przywrócenia poprzedniego prezesa , który już jednak znalazł dobrą posadę w Microsofcie. Ten spór może więc zagrozić istnieniu spółki.
Niespodziewane zmiany w zarządzie OpenAI to katastrofa wizerunkowa firmy i ryzyko odpływu nie tylko pracowników, ale też klientów oraz inwestorów. Rodzi się też pytanie o los sztucznej inteligencji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas