Nowe dane o nastrojach niemieckich inwestorów

Skromna poprawa nastrojów inwestorów w Niemczech w czerwcu zwiększyła nadzieje, że obecna recesja może być łagodna. Ale ekonomiści szybko zwrócili uwagę, że nie widać jeszcze zdecydowanej zmiany.

Publikacja: 14.06.2023 14:42

Nowe dane o nastrojach niemieckich inwestorów

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Wskaźnik nastrojów, liczony przez instytut badania koniunktury ZEW z Mannhein, utrzymał się na ujemnym poziomie, ale poprawił się do minus 8,5 pkt z minus 10,7 w maju. Tymczasem ekonomiści ankietowani przez agencję Reuters przewidywali pogorszenie się do minus 13,1 pkt.

Z kolei ocena sytuacji gospodarczej Niemiec bardzo się pogorszyła: odpowiedni wskaźnik stracił 21,7 pkt, spadając do minus 56,5 pkt.

Wskaźnik ZEW wskazuje na niewielką poprawę, ale pozostaje w ujemnej strefie. To oznacza, że eksperci nie przewidują poprawy sytuacji gospodarczej w II półroczu. Zwłaszcza sektory nastawione na eksport osiągną mierne wyniki z powodu słabości gospodarki światowej. Jednakże obecnej recesji nie uważa się powszechnie za szczególnie alarmującą – ocenił wyniki ankiety prezydent ZEW, prof. Achim Wambach.

Nastroje ekspertów rynku finansowego dotyczące rozwoju strefy euro pogorszyły się nieznacznie: o 0,6 pkt wobec maja, do minus 10 pkt. Wskaźnik sytuacji gospodarczej strefy euro stracił 14,9 pkt do minus 41,9 pkt.

Oczekiwania ekspertów dotyczące polityki pieniężnej świadczą o rozbieżnych tendencjach w Eurolandzie i w USA. Bilans krótkoterminowych stóp procentowych w strefie euro wynosi 72,3 pkt, co wskazuje na spodziewany ich dalszy wzrost. Odwrotnie jest w przypadku tych stóp w USA: eksperci nie przewidują ich zmian, co potwierdza bilans 16,6 pkt – poinformował ZEW.

Wskaźnik ZEW sytuacji gospodarczej w strefie euro jest promykiem nadziei dla głównego ekonomisty VP Banku, Thomasa Gitzela. – Chyba najgorsze jest już za nami – stwierdził.

– Minimalnie lepsze oczekiwania nie gwarantują zasadniczej zmiany – uznaje jednak Alexander Krüger, główny ekonomista w banku Hauck Aufhäuser Lampe, wskazując na spadek oceny bieżącej sytuacji przez inwestorów. – Prognozom wzrostu grozi dalsze pogorszenie także dlatego, że gospodarka Chin znów słabnie. Niemcy pozostaną długo za innymi krajami strefy euro – dodaje.

Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz
Gospodarka światowa
Czy cięcie prognoz zysku zagraża zwyżkom?