Nowe dane o nastrojach niemieckich inwestorów

Skromna poprawa nastrojów inwestorów w Niemczech w czerwcu zwiększyła nadzieje, że obecna recesja może być łagodna. Ale ekonomiści szybko zwrócili uwagę, że nie widać jeszcze zdecydowanej zmiany.

Publikacja: 14.06.2023 14:42

Nowe dane o nastrojach niemieckich inwestorów

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Wskaźnik nastrojów, liczony przez instytut badania koniunktury ZEW z Mannhein, utrzymał się na ujemnym poziomie, ale poprawił się do minus 8,5 pkt z minus 10,7 w maju. Tymczasem ekonomiści ankietowani przez agencję Reuters przewidywali pogorszenie się do minus 13,1 pkt.

Z kolei ocena sytuacji gospodarczej Niemiec bardzo się pogorszyła: odpowiedni wskaźnik stracił 21,7 pkt, spadając do minus 56,5 pkt.

Wskaźnik ZEW wskazuje na niewielką poprawę, ale pozostaje w ujemnej strefie. To oznacza, że eksperci nie przewidują poprawy sytuacji gospodarczej w II półroczu. Zwłaszcza sektory nastawione na eksport osiągną mierne wyniki z powodu słabości gospodarki światowej. Jednakże obecnej recesji nie uważa się powszechnie za szczególnie alarmującą – ocenił wyniki ankiety prezydent ZEW, prof. Achim Wambach.

Nastroje ekspertów rynku finansowego dotyczące rozwoju strefy euro pogorszyły się nieznacznie: o 0,6 pkt wobec maja, do minus 10 pkt. Wskaźnik sytuacji gospodarczej strefy euro stracił 14,9 pkt do minus 41,9 pkt.

Oczekiwania ekspertów dotyczące polityki pieniężnej świadczą o rozbieżnych tendencjach w Eurolandzie i w USA. Bilans krótkoterminowych stóp procentowych w strefie euro wynosi 72,3 pkt, co wskazuje na spodziewany ich dalszy wzrost. Odwrotnie jest w przypadku tych stóp w USA: eksperci nie przewidują ich zmian, co potwierdza bilans 16,6 pkt – poinformował ZEW.

Wskaźnik ZEW sytuacji gospodarczej w strefie euro jest promykiem nadziei dla głównego ekonomisty VP Banku, Thomasa Gitzela. – Chyba najgorsze jest już za nami – stwierdził.

– Minimalnie lepsze oczekiwania nie gwarantują zasadniczej zmiany – uznaje jednak Alexander Krüger, główny ekonomista w banku Hauck Aufhäuser Lampe, wskazując na spadek oceny bieżącej sytuacji przez inwestorów. – Prognozom wzrostu grozi dalsze pogorszenie także dlatego, że gospodarka Chin znów słabnie. Niemcy pozostaną długo za innymi krajami strefy euro – dodaje.

Gospodarka światowa
Zaskakujące cięcie stóp w Chinach
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Gospodarka światowa
Rynki reagują na rezygnację Bidena z kandydowania. Koniec handlu Trumpa?
Gospodarka światowa
Panika i otrzeźwienie. UE przechodzi do asertywności w handlu z Chinami
Gospodarka światowa
Bretton Woods nie jest tylko kwestią historyczną
Gospodarka światowa
Joe Biden poza wyścigiem o Biały Dom. Oto jak zareagują rynki
Gospodarka światowa
Joe Biden zrezygnował z kandydowania na urząd prezydenta