Ankieta Reutera przewidywała spadek do -13,1. Skromna poprawa morale inwestorów w czerwcu podsyciła we wtorek nadzieje, że obecna recesja w Niemczech może być łagodna, ale ekonomiści szybko ostrzegli, że na horyzoncie nie widać znaczącej zmiany. – Eksperci nie przewidują poprawy sytuacji gospodarczej w drugiej połowie roku – powiedział prezes ZEW Achim Wambach, ostrzegając przed utrzymującymi się trudnościami, ponieważ sektory zorientowane na eksport zmagają się ze słabą gospodarką światową.
Poprawa nastąpiła po trzech kolejnych miesiącach spadków, a Niemcy zmagają się z bardziej uporczywymi wyzwaniami gospodarczymi po początkowej walce z kryzysem energetycznym, którego bardzo się obawiano zimą 2022/23.
Największa europejska gospodarka wpadła w recesję w pierwszym kwartale tego roku, ponieważ wydatki konsumentów dotkniętych inflacją nie zrównoważyły innych przeciwności, w tym nagłego zaprzestania importu rosyjskiej energii po inwazji na Ukrainę. Ostatnie dane gospodarcze dodatkowo pogłębiły czarne perspektywy, z nieoczekiwanym spadkiem zamówień w przemyśle i słabszą od prognoz sprzedażą detaliczną w kwietniu. Jednak Wambach powiedział, że obecna recesja „ogólnie nie jest uważana za szczególnie niepokojącą”.
Indeks nastrojów gospodarczych dał „promień nadziei”, powiedział Thomas Gitzel, główny ekonomista VP Bank. – Prawdopodobnie najgorsze już za nami – powiedział.
Ale nawet nieco lepsze oczekiwania nie gwarantowały poprawy sytuacji, uważa Alexander Krueger, główny ekonomista banku Hauck Aufhäuser Lampe, wskazując na spadek oceny obecnej sytuacji przez inwestorów. Indeks warunków bieżących ZEW spadł w czerwcu do -56,5 pkt z -34,8 pkt miesiąc wcześniej.