Banki same zmniejszą akcję kredytową?

Janet Yellen, amerykańska sekretarz skarbu, uważa, że kolejne podwyżki stóp mogą być zbędne.

Publikacja: 17.04.2023 21:00

Janet Yellen, sekretarz skarbu USA. Fot. Bonnie Cash - Getty Images/AFP

Janet Yellen, sekretarz skarbu USA. Fot. Bonnie Cash - Getty Images/AFP

Foto: BONNIE CASH

Janet Yellen, sekretarz skarbu USA i zarazem była szefowa Fedu, stwierdziła w rozmowie z CNN, że amerykańskie banki mogą w reakcji na upadek Silicon Valley Banku i Signature Banku stać się bardziej ostrożne przy udzielaniu pożyczek. Jej zdaniem ten trend może sprawić, że kolejne podwyżki stóp procentowych w USA nie będą już potrzebne.

– Widzieliśmy już wcześniej pewne zacieśnianie standardów kredytowych w systemie bankowym i możemy zobaczyć go więcej. Ograniczenie akcji kredytowej w gospodarce może być zamiennikiem dla dalszych podwyżek stóp procentowych, których potrzebuje dokonać Fed – powiedziała Yellen.

Komitet Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (FOMC) ma najbliższe posiedzenie 3 maja. Rynek spodziewa się, że może on dokonać ostatniej podwyżki stóp w tym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Argumentem za zakończeniem podwyżek może być hamująca inflacja konsumencka, która zeszła w marcu do 5 proc. Czy za takim scenariuszem może jednak przemawiać również sytuacja w sektorze bankowym? Nie ma jeszcze danych pokazujących, jak mocno marcowy kryzys bankowy wpłynął na akcję kredytową. Wyniki za pierwszy kwartał kilku dużych banków z Wall Street, które jak dotąd opublikowały swoje raporty, pozytywnie natomiast zaskakiwały inwestorów. JPMorgan Chase miał w pierwszych trzech miesiącach roku rekordowy przychód wynoszący 39,3 mld USD, a wyniki lepsze od prognoz miały też Citigroup i Wells Fargo. Dane z dwutygodniowego okresu zakończonego 12 kwietnia wskazują natomiast, że depozyty w małych amerykańskich bankach znów zaczęły rosnąć. To może sugerować, że kryzys bankowy miał dosyć ograniczony wpływ na sytuację w sektorze.

– O ile może być jeszcze zbyt wcześnie, by mówić, że nie dojdzie do ograniczania akcji kredytowej mającego wpływ na gospodarkę, to wygląda na to, że nie doszło do realizacji najgorszego scenariusza – twierdzi Cameron Crise, strateg Bloomberg Economics.

Kryzys bankowy dotknął w marcu również Europy, ale stamtąd też płyną uspokajające sygnały. – Ostatnie kilka tygodni były testem dla europejskiego systemu finansowego, ale dobrze sobie z nim poradziliśmy. Fundamentem tego są zyskowne i solidne banki, w tym te z Niemiec, oraz europejski system regulacyjno-nadzorczy, który został wzmocniony od czasów kryzysu finansowego – stwierdził Christian Sewing, prezes Deutsche Banku.

Tymczasem „Financial Times” donosi, że Bank Anglii planuje reformę systemu gwarancji depozytów. Zgodnie z jej założeniami miałby zostać podniesiony limit, do którego ubezpieczane są depozyty. Obecnie wynosi on w Wielkiej Brytanii 85 tys. funtów. Banki musiałyby też płacić więcej na fundusz gwarancyjny. Jak na razie nie wiadomo jednak, jak mocno limit ubezpieczania depozytów mógłby zostać podniesiony.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata