Wskaźnik oczekiwań co do przyszłej sytuacji ekonomicznej w Niemczech zniżkował z 28,1 pkt w lutym do 13 pkt w marcu, podczas gdy średnio prognozowano, że spadnie do 16,5 pkt. Indeks odzwierciedlający oceny bieżącej sytuacji gospodarczej spadł natomiast z minus 45,1 pkt do minus 46,5 pkt, a prognozowano jego wzrost do minus 44,3 pkt.
Spadki zanotowały również indeksy ZEW dla strefy euro. Wskaźnik oczekiwań na przyszłość spadł z 29,7 pkt do 10 pkt, a indeks oceny obecnej sytuacji gospodarczej zniżkował z minus 41,6 pkt do minus 44,6 pkt.
Zdaniem analityków słabe odczyty tych indeksów odzwierciedlają przede wszystkim dające o sobie znać napięcia w europejskim i amerykańskim systemie finansowym.
– Międzynarodowe rynki finansowe są pod silną presją. Duży poziom niepewności jest również odzwierciedlony w indeksie nastrojów gospodarczych ZEW. Oceny dotyczące przyszłych zysków banków znacząco się pogorszyły, choć wciąż pozostają dość pozytywne. Oceny dotyczące branży ubezpieczeniowej również się pogorszyły – wskazuje Achim Wambach, przewodniczący Instytutu ZEW.
– Obawy inwestorów przed zawirowaniami w systemie bankowym nie są bezpodstawne. Ich uwaga skupia się nie tyle na możliwych dalszych upadkach banków, ale na tym, że banki z obu stron Atlantyku mogą mniej chętnie pożyczać pieniądze – twierdzi Thomas Gitzel, główny ekonomista VP Banku.