Cena pokoju
Porozumienie między sandinistami a Contras zakładało przeprowadzenie wolnych wyborów w 1990 r. Niespodziewanie wygrała je Violetta Chamorro, stojąca na czele Narodowej Unii Opozycyjnej. Ortega musiał usunąć się w cień. Zwycięstwo Chamorro zostało pozytywnie przyjęte przez Stany Zjednoczone, które zniosły sankcje gospodarcze i obiecały wsparcie finansowe dla kraju. Rządy Chamorro przyniosły pokój, liberalizację gospodarki, demilitaryzację i wzmocnienie instytucji państwowych. Ceną za przychylność amerykańskiego rządu była jednak rezygnacja z przyznanego Nikaragui przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze w 1986 roku odszkodowania w wysokości 17 mld dolarów za czynny udział Amerykanów w wojnie domowej i dostawy uzbrojenia dla Contras. Zaangażowanie w wojnę domową w Nikaragui było bowiem pogwałceniem prawa międzynarodowego.
Lata 90. przyniosły względny spokój i umożliwiły rozwój kraju. Produkt krajowy brutto rósł średnio w tempie 5 proc. Bańka internetowa, a potem wielki kryzys finansowy spowodowały krótkotrwałe recesje. Jednak reformy rynkowe, rozsądne zarządzanie finansami publicznymi, połączone ze skromnym deficytem budżetowym, i pełzający kurs walutowy przyczyniły się do solidnego wzrostu gospodarczego w latach 2000–2017. Średni wzrost PKB wyniósł wówczas 3,9 proc., napędzany głównie przez akumulację czynników produkcji (pracy i kapitału) oraz eksport produktów rolnych i przemysłowych wytwarzanych przez pracowników o niskich kwalifikacjach.
Wodospad San Ramón znajduje się na południowym zboczu wulkanu Maderas na wyspie Ometepe.
Wielki powrót
W 2007 roku do władzy powrócił Daniel Ortega, który po latach w opozycji ponownie wygrał wybory prezydenckie. Złagodził nieco swoją antyamerykańską retorykę, ale postawił na bliski sojusz z Wenezuelą rządzoną przez Hugona Chaveza, a następnie Nicolasa Maduro. Po zwycięstwie Ortegi Nikaragua dołączyła do utworzonej przez Wenezuelę Boliwariańskiej Alternatywy dla Ameryk (hiszp. Alianza Bolivariana para los Pueblos de Nuestra America, ALBA). To porozumienie gospodarcze ma być przeciwwagą dla Strefy Wolnego Handlu Obu Ameryk zaproponowanej przez USA. Nie jest to jednak typowa strefa wolnego handlu, ponieważ ALBA jest nastawiona na integrację opartą na wizji dobrobytu społecznego i wzajemnej pomocy gospodarczej, a nie liberalizacji rynków. Stąd m.in. sprzeciwia się prawom patentowym, które ograniczają krajom rozwijającym się dostęp do lekarstw czy żywności.
Nikaragua leży w strefie pacyficznego pierścienia ognia, przez co jest narażona na erupcje wulkanów i trzęsienia ziemi.
Drugi okres rządów Ortegi nie zapowiadał problemów. Choć miał on autokratyczne zapędy, to był popularnym prezydentem ze względu na stabilny wzrost gospodarczy, jak i względne bezpieczeństwo, przynajmniej w porównaniu z sąsiadami, np. zdominowanymi przez wojny gangów Salwadorem czy Hondurasem. Jednak przed końcem drugiej kadencji Ortega doprowadził do zmian w konstytucji, które umożliwiły mu start w wyborach po raz trzeci, a w efekcie sprawowanie urzędu prezydenta przez nieograniczoną liczbę kadencji. Nikaragua stawała się coraz mniej demokratyczna. W 2016 roku Ortega wygrał wybory z poparciem sięgającym 73 proc. Wkrótce potem jego małżonka Rosario Murillo została mianowana wiceprezydentką. Protesty opozycji na niewiele się zdały. Ortega w czasie swoich rządów podporządkował sobie parlament, sądownictwo, wojsko i policję. Stworzył oddziały paramilitarne, których zadaniem było tłumienie sprzeciwu. Ograniczył także wolność słowa, a jedyne działające w kraju media są kontrolowane pośrednio lub bezpośrednio przez prezydenta i jego rodzinę. Kraj stał się dyktaturą.