W Niemczech słabnie popyt

Nowe zamówienia w niemieckim sektorze produkcyjnym spadły w sierpniu gwałtownie, więcej niż prognozowano, odzwierciedlając słabnący popyt na towary w kontekście rosnących kosztów produkcji i wysokich cen energii.

Publikacja: 06.10.2022 10:03

W Niemczech słabnie popyt

Foto: AFP

Zamówienia w fabrykach spadły o 2,4 proc. w ciągu miesiąca, podał w czwartek niemiecki urząd statystyczny Destatis. Spadek jest znacznie większy niż prognozowali ekonomiści ankietowani przez The Wall Street Journal, którzy spodziewali się spadku zamówień o 0,5 proc..

Niemiecki urząd statystyczny zrewidował dane o nowych zamówieniach za lipiec. Jak informuje, po korekcie wstępnych wyników nowe zamówienia wzrosły o 1,9 proc. w lipcu 2022 r. w porównaniu z czerwcem 2022 r. (wstępne dane: -1,1 proc.) i pozostały niezmienione, gdy pominięto zamówienia na dużą skalę (wstępne: -0,8 proc.). Duża rewizja wyniku za lipiec i spadek nowych zamówień w sierpniu wiąże się z dużymi zamówieniami w sektorze lotniczym, które zostały zgłoszone późno dla miesiąca odniesienia lipiec 2022. Porównanie okresów dwumiesięcznych (sierpień i lipiec 2022 za czerwiec i maj 2022 r.) pokazują, że nowe zamówienia nieznacznie wzrosły o 0,5 proc. (z wyłączeniem zamówień na dużą skalę w tych okresach: +0,7 proc.).

Zamówienia krajowe spadły o 3,4 proc.. Zamówienia zagraniczne spadły o 1,7 proc. w sierpniu 2022 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Nowe zamówienia ze strefy euro spadły o 3,8 proc., a nowe zamówienia z innych krajów spadły nieznacznie o 0,4 proc. w porównaniu z lipcem 2021 r.

Producenci dóbr kapitałowych odnotowali w sierpniu 2022 r. spadek o 2,4 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Producenci dóbr pośrednich odnotowali spadek nowych zamówień o 4,2 proc.. W przypadku towarów konsumpcyjnych zamówienia wzrosły o 5,2 proc.

Według wstępnych danych, realne obroty w przemyśle (wyrównane sezonowo i kalendarzowo) wzrosły o 1,0 proc. w sierpniu 2022 r. w porównaniu z lipcem 2022 r. W porównaniu z sierpniem 2021 r. obroty były wyrównane kalendarzowo o 6,9 proc. wyższe.

W odniesieniu do lipca 2022 r. korekta wstępnych danych spowodowała spadek o 2,0 proc. w porównaniu z czerwcem 2022 r. (dane wstępne: -1,8 proc.).

Podobnie jak w poprzednich miesiącach wolumen nowych zamówień był wyższy niż wolumen obrotów w sierpniu 2022 r. Nadwyżka popytu prawdopodobnie wynika z utrzymującego się dotkliwego niedoboru półproduktów. Przedsiębiorstwa nadal mają trudności z realizacją swoich zamówień, ponieważ łańcuchy dostaw są przerwane z powodu wojny na Ukrainie i utrzymują się zakłócenia spowodowane kryzysem Covid-19. 62,0 proc. ankietowanych przedsiębiorstw przemysłowych skarżyło się na „wąskie gardła” i problemy z zakupami półproduktów i surowców w sierpniu 2022 r., według Instytutu Badań Ekonomicznych ifo. Federalny Urząd Statystyczny pokazuje związek między niedoborami materiałów a działalnością przemysłową w analizie z ciągle aktualizowanymi danymi.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata