Zaskakująco wysoki wzrost gospodarczy w strefie euro

Gospodarka Eurolandu radziła sobie w drugim kwartale zaskakująco dobrze. Jedyne rozczarowanie przyniosły dane z Niemiec. Ryzyko recesji jednak nie znika. Zwłaszcza że inflacja konsumencka wciąż bije rekordy.

Publikacja: 29.07.2022 21:00

Zaskakująco wysoki wzrost gospodarczy w strefie euro

Foto: Bloomberg

PKB strefy euro wzrósł w drugim kwartale o 0,7 proc., po zwyżce o 0,6 proc. kw./kw. w pierwszym. Średnio prognozowano, że wzrośnie on o 0,2 proc.

– Biorąc pod uwagę wyzwania geopolityczne i makroekonomiczne z ostatnich miesięcy, dobrze jest widzieć, że strefa euro doświadczyła wzrostu gospodarczego w zeszłym kwartale. Jest jednak jasnym, że zakłócenia utrzymujące się w łańcuchach dostaw, rosnące ceny energii oraz rekordowe poziomy inflacji będą miały długoterminowy wpływ na jej gospodarkę – wskazuje Rachel Barton, strateg z Accenture.

Geografia wzrostu

Wzrost gospodarczy w Niemczech (liczony kw./kw.) był w drugim kwartale zerowy. Średnio prognozowano, że wyniesie on 0,1 proc., po wzroście o 0,8 proc. w pierwszych trzech miesiącach roku.

– Czynniki wspierające gospodarkę, takie jak odmrażanie aktywności po lockdownach i zapełnione księgi zamówień w fabrykach, zaczęły mocno tracić siłę. Słabszy globalny popyt, napięcia w łańcuchach dostaw oraz wysoka inflacja uderzająca w konsumpcję szkodzą gospodarce niemieckiej. Nastroje konsumenckie są już na terytorium recesyjnym i wygląda na to, że reszta gospodarki pójdzie w ślad za nimi – uważa Carsten Brzeski, ekonomista ING.

Tymczasem Francja zdołała uniknąć technicznej recesji. Jej PKB wzrósł w drugim kwartale o 0,5 proc. kw./kw., po spadku o 0,2 proc. w pierwszym. Średnia prognoz analityków mówiła natomiast o wzroście o 0,2 proc.

– Wzrost gospodarczy we Francji był wspierany przez zwiększony eksport, ale ogólny obraz sytuacji już nie jest taki pozytywny. Konsumpcja gospodarstw domowych spadła w ciągu kwartału, co było prawdopodobnie skutkiem większej ostrożności fiskalnej. Spadły też wydatki rządowe. Dane o PKB przynoszą co prawda ulgę, ale obawy przed recesją całkowicie nie znikną – twierdzi Sophie Lund-Yates, analityczka firmy Hargreaves Lansdown.

Dobre dane napłynęły natomiast z krajów południa strefy euro. Hiszpański PKB wzrósł w drugim kwartale o 1,1 proc. kw./kw., po tym jak w drugim powiększył się o 0,2 proc. Średnio prognozowano, że wzrośnie o 0,4 proc. Tymczasem PKB Włoch wzrósł o 1 proc., po zwyżce o 0,1 proc. w pierwszym kwartale. Oczekiwano, że powiększy się tylko o 0,3 proc. Dane o PKB za drugi kwartał opublikowała w piątek również Austria. Doświadczyła ona wzrostu o 0,5 proc., podczas gdy w pierwszych trzech miesiącach roku wyniósł on 1,5 proc.

Niespodzianka inflacyjna

Negatywnie zaskoczyła za to inflacja HICP w strefie euro (czyli inflacja liczona przez Eurostat według ujednoliconego unijnego koszyka). Przyspieszyła ona z 8,6 proc. rok do roku w czerwcu do rekordowych 8,9 proc. w lipcu. Analitycy średnio oczekiwali, że pozostanie ona na czerwcowym poziomie. Ze wstępnych danych wynika, że była ona najwyższa w Estonii, gdzie sięgnęła aż 22,7 proc. Powyżej 20 proc. była też na Łotwie (21 proc.) i na Litwie (20,8 proc.). Najniższa była natomiast na Malcie (6,5 proc.) i we Francji (6,8 proc.).

Analitycy wskazują, że dane o przyspieszającej inflacji mogą skłonić Europejski Bank Centralny we wrześniu do kolejnej dużej podwyżki stóp procentowych. Niedawno podniósł on stopy o 50 pkt baz.

– Kolejna niespodzianka inflacyjna jest niewygodna dla EBC i zwiększa presję na dochody gospodarstw domowych. Presja cenowa promieniuje z silnego rynku pracy, a dalsze zakłócenia w dostawach gazu tworzą znaczące ryzyko przyspieszenia inflacji. Osłabienie euro oznacza natomiast, że problemem jest też importowana inflacja. To wszystko utrzyma EBC w tym roku na „jastrzębiej” trajektorii pomimo ryzyka recesji – prognozuje Hussain Mehdi, strateg z HSBC Asset Management.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata