Czy będziemy mieć falę bankructw gospodarek wschodzących?

Kryzys, który dotknął Sri Lanki, może być zapowiedzią kłopotów innych państw rozwijających się. Zacieśnianie polityki pieniężnej przez Fed i inne kluczowe banki centralne tworzy na międzynarodowych rynkach długu coraz trudniejsze warunki.

Aktualizacja: 19.06.2022 18:55 Publikacja: 19.06.2022 18:14

Kryzysowi zadłużeniowemu na Sri Lance towarzyszyły gwałtowne protesty społeczne. Czy podobne sceny z

Kryzysowi zadłużeniowemu na Sri Lance towarzyszyły gwałtowne protesty społeczne. Czy podobne sceny zobaczymy w innych krajach zaliczanych do grona rynków wschodzących?

Foto: AFP, ISHARA S. KODIKARA ISHARA S. KODIKARA

Sytuacja gospodarcza na świecie wyraźnie nie sprzyja obecnie państwom rozwijającym się. O ile niektóre z nich korzystają z wysokich cen surowców, to dla wielu są one przekleństwem. Droga ropa powiększa ich deficyty na rachunkach obrotów bieżących i wraz z drogimi surowcami rolnymi podsyca inflację. Amerykański Fed, zacieśniając politykę pieniężną, przyczynia się natomiast do umocnienia dolara i wzrostu rentowności obligacji niemal na całym świecie. Koszty obsługi zadłużenia rosną, a globalny wzrost gospodarczy traci tempo. A przecież wiele państw rozwijających się boleśnie odczuło pandemię, która m.in. doprowadziła do załamania przychodów, które wypracowywały one z turystyki. Czy będziemy mieć więc do czynienia z falą niewypłacalności na rynkach wschodzących i granicznych? Ta fala najprawdopodobniej już się zaczęła. Jej pierwszą spektakularną ofiarą stała się Sri Lanka. „Przypadek Sri Lanki najprawdopodobniej nie będzie odosobniony, gdyż wiele państw rozwijających się narażonych jest na podobne ryzyka" – piszą analitycy Banku Pekao.

Pozostało jeszcze 83% artykułu
Czytaj więcej na parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Duża poprawa nastrojów w unijnym przemyśle. Nieoczekiwany efekt Donalda Trumpa?
Gospodarka światowa
Bank Japonii podniósł główną stopę do 0,5 proc.
Gospodarka światowa
Walka z emisjami CO2 nie jest już modna
Gospodarka światowa
Trump w Davos: Ceny ropy i stopy procentowe muszą spaść
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny znów obciął stopy
Gospodarka światowa
USA nie odetną się od Europy