Minorowe nastroje europejskich gospodarstw domowych zapowiadają osłabienie konsumpcji, które może skończyć się recesją

Nastroje przedsiębiorstw i konsumentów w Unii Europejskiej ponownie się w maju pogorszyły pod wpływem wysokiej inflacji i obaw o dostępność kluczowych surowców. W Polsce fala pesymizmu wzbiera nawet bardziej niż gdzie indziej, ale ostatnio ankietowe wskaźniki koniunktury nie znajdują potwierdzenia w danych z realnej gospodarki.

Aktualizacja: 30.05.2022 21:46 Publikacja: 30.05.2022 21:00

Minorowe nastroje europejskich gospodarstw domowych zapowiadają osłabienie konsumpcji, które może skończyć się recesją

Foto: Adobestock

Europejski wskaźnik nastrojów (ESI), obliczany przez Komisję Europejską na podstawie ankiety wśród gospodarstw domowych i menedżerów przedsiębiorstw z UE, w maju zmalał do najniższego od ponad roku poziomu 104,1 pkt ze 104,6 pkt w kwietniu. Była to jego trzecia zniżka z rzędu, ale mniejsza od dwóch poprzednich.

Patrząc w nieco szerszej perspektywie, ESI jest w trendzie spadkowym od października 2021 r., gdy na fali ożywienia gospodarczego po koronakryzysie sięgnął najwyższego w historii poziomu 116,1 pkt. Kolejna fala epidemii, wywołana przez wariant Omikron, a także wzrost cen surowców energetycznych i związany z tym wystrzał w górę inflacji, zdławiły jednak optymizm. Do wyraźnego pogorszenia nastrojów doszło jednak dopiero w marcu, po ataku Rosji na Ukrainę.

W samej strefie euro ESI minimalnie w maju wzrósł: do 105 pkt ze 104,9 pkt miesiąc wcześniej. Ekonomiści przeciętnie spodziewali się wyniku na poziomie 104,9 pkt, ale za punkt wyjścia przyjmowali nieco wyższy odczyt z kwietnia. Ten jednak KE zrewidowała w dół.

Foto: GG Parkiet

Na poziomie całej UE nastroje pogorszyły się w przemyśle przetwórczym, budownictwie, handlu detalicznym oraz wśród konsumentów. Minimalną poprawę KE odnotowała jedynie w sektorze usług. W strefie euro sytuacja jest nieco inna, bo optymizmu przybyło też wśród konsumentów i w sektorze budowlanym.

Czytaj więcej

Nowy rekord inflacji nie pozostawia EBC wyboru

– Aktywność ekonomiczna w strefie euro utrzymywała się w kwietniu i maju na nieco wyższym poziomie, jak się obawialiśmy, ale perspektywy na resztę roku wciąż pozostają marne. Aktywność jest podtrzymywana przez postpandemiczne odbicie w branży wypoczynkowej oraz przez zaległości produkcyjne w przemyśle. Oba te bodźce prawdopodobnie osłabną – skomentował Andrew Kenningham, główny ekonomista ds. Europy w Capital Economics. Według niego strefę euro w II kwartale czeka stagnacja, po zwyżce PKB o 0,3 proc. w I kwartale. W całym 2022 r. strefa euro odnotuje prawdopodobnie przyzwoitą zwyżkę PKB (Komisja Europejska spodziewa się wyniku na poziomie 2,7 proc.), ale będzie to w dużej mierze efekt udanego początku roku, gdy wskaźnik ten podskoczył o 5,1 proc. Tymczasem w trakcie 2022 r. ekonomiści nie wykluczają obecnie recesji, czyli dwóch z rzędu kwartalnych zniżek PKB. W dużej mierze byłby to efekt osłabienia popytu konsumpcyjnego w związku z wysoką inflacją, która eroduje siłę nabywczą dochodów gospodarstw domowych.

Polska należy do krajów, w których ESI w maju zmalał najbardziej: do 97,8 pkt z 98,6 pkt w kwietniu. Niżej był poprzednio w kwietniu 2021 r. Najbardziej pogorszyły się przy tym nastroje konsumentów. Ich wskaźnik znalazł się na najniższym od listopada 2020 r. poziomie -15,8 pkt. Poprawę nastrojów KE odnotowała jedynie w sektorze usług. Jak jednak zauważyli w niedawnej analizie ekonomiści z Banku Pekao, ankietowe wskaźniki koniunktury, takie jak ESI, malują ostatnio znacznie bardziej pesymistyczny obraz polskiej gospodarki niż dane dotyczące produkcji i sprzedaży.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata