Wojna wstrzymuje falę ofert publicznych

Niepokój związany z konfliktem na Ukrainie zniechęca europejskie spółki do debiutów.

Publikacja: 25.02.2022 05:00

Wojna wstrzymuje falę ofert publicznych

Foto: AFP

Od początku roku w Europie wyznaczono ceny w ofertach publicznych wartych łącznie około 3 mld USD, czyli o 80 proc. mniej niż w takim samym okresie 2021 r. – mówią dane agencji Bloomberga. Agencja wskazuje, że wiele spółek mogło wstrzymać się z przeprowadzeniem ofert ze względu na napiętą sytuację geopolityczną i zmienność na rynkach związaną z polityką banków centralnych. Wojna natomiast mocno negatywnie może się przełożyć w nadchodzących tygodniach na rynek IPO.

– Timing jest kluczową sprawą dla oferty publicznej. Biorąc pod uwagę, że inwazja na Ukrainę zwiększyła zmienność na rynkach finansowych, którą widzimy od początku roku, to plany nowych ofert mogą zostać odłożone, aż na rynki wróci spokój – uważa Susannah Streeter, analityczka firmy Hargreaves Lansdown Plc.

Wśród dużych IPO planowanych w Europie na nadchodzące miesiące są m.in.: oferta Nucery, czyli należącej do koncernu ThyssenKrupp spółki zajmującej się elektrolizą, oferta Plenitude (oddziału koncernu Eni odpowiedzialnego za energetykę odnawialną) oraz części firmy Olam International zajmującej się biznesem spożywczym, a także IPO włoskiej firmy Industrie de Nora specjalizującej się w produkcji wodoru.

– Byłbym zaskoczony, gdyby wiele ofert doszło do skutku w obecnych warunkach. Inwestorzy w Europie mogą się szczególnie mocno obawiać ze względu na bliskość konfliktu – twierdzi Gavin Launder, zarządzający funduszem w Legal & General Investment Management.

– Żaden organizator rynku nie lubi niepewności przy wycenianiu IPO. W krótkim terminie część większych transakcji zostanie przełożona i będzie czekać, aż sytuacja stanie się bardziej jasna i stabilna – wskazuje Paul Go, lider ds. ofert publicznych w EY.

Analitycy wskazują też, że warunki dla ofert pogorszyły się także na innych rynkach. – Perspektywy dla marcowych IPO w Azji nie są dobre. Wiele planów może zostać odłożonych, aż sytuacja na Ukrainie się uspokoi – twierdzi Brian Freitas, analityk firmy Smartkarma.

Gospodarka światowa
Czy Buffett powinien się bać?
Gospodarka światowa
Są nowe dane o PMI ze strefy euro. Tąpnięcie we Francji
Gospodarka światowa
Przedwyborcze Niemcy: partyjny czas wielkich obietnic
Gospodarka światowa
Czy rynki słusznie liczą na przerwanie wojny?
Gospodarka światowa
Niemcy: Transport ratuje przemysł
Gospodarka światowa
Fed chce zobaczyć dalszy postęp dezinflacji przed zmianą stóp proc. w USA