Rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich utrzymywała się w piątek po południu na poziomie wyższym niż 2 proc. Rentowność papierów dwuletnich sięgnęła natomiast 1,6 proc., najwyższego poziomu od grudnia 2019 r., podczas gdy jeszcze w środę sięgała 1,32 proc. Rynek kontraktów terminowych wycenia już, że Fed dokona w tym roku siedmiu podwyżek stóp procentowych. Te oczekiwania wzrosły po czwartkowym odczycie inflacji za styczeń (wynoszącej 7,5 proc. r./r.) i wypowiedzi Jamesa Bullarda, szefa oddziału Rezerwy Federalnej w St. Louis. Bullard stwierdził, że popiera podniesienie do końca czerwca głównej stopy procentowej do 1 proc., w tym podwyżkę o 50 pkt baz. na marcowym posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (FOMC). Stopa ta jest obecnie w przedziale 0–0,25 proc.
Prognozy dotyczące stóp procentowych w USA podnoszą również analitycy z prywatnych instytucji. Goldman Sachs opublikował w piątek prognozę mówiącą, że do końca roku Fed podniesie stopy siedem razy. Jego poprzednia prognoza mówiła o pięciu podwyżkach.
Ścieżka zacieśniania
Analitycy Goldmana nie są osamotnieni w prognozach mówiących o siedmiu podwyżkach stóp w USA w tym roku. Nieco wcześniej od nich podobne przewidywania przedstawili ekonomiści Bank of America. Lawrence Summers, były sekretarz skarbu, stwierdził w wywiadzie dla Bloomberg TV, że inwestorzy powinni się przygotować na to, że Fed będzie podwyższał stopy na każdym z siedmiu tegorocznych posiedzeń FOMC. Jego zdaniem na jednym z tych posiedzeń może dojść do podwyżki o więcej niż 25 pkt baz.
Analitycy Deutsche Banku prognozują natomiast, że Fed będzie w tym roku podwyższał stopy na wszystkich posiedzeniach, z wyjątkiem listopadowego. W marcu ma on natomiast dokonać podwyżki o 50 pkt baz. Ekonomiści HSBC również spodziewają się, że w marcu dojdzie do podwyżki o 50 pkt baz., ale później prognozują tylko cztery podwyżki o 25 pkt baz.