Po wyroku sądu, Fiat jest bliżej zakupu Chryslera

Części wierzycieli nie udało się opóźnić przetargu na majątek upadającego amerykańskiego koncernu. Włosi przejmą więc go zapewne bez przeszkód

Publikacja: 07.05.2009 01:07

Fiat zdementował informacje, że zamierza zakończyć lub ograniczyć produkcję w dziesięciu fabrykach –

Fiat zdementował informacje, że zamierza zakończyć lub ograniczyć produkcję w dziesięciu fabrykach – swoich i Opla.

Foto: Bloomberg

Chrysler zdobył pozwolenie sądu upadłościowego na sprzedanie do 27 maja większości swoich aktywów. W wyniku zaplanowanego przetargu majątek tego koncernu motoryzacyjnego trafiłby prawdopodobnie do spółki kontrolowanej przez Fiata, związek zawodowy United Auto Workers oraz rządy USA i Kanady.

Szybkiej sprzedaży aktywów Chryslera sprzeciwiała się w sądzie grupa wierzycieli, którym koncern jest winny 330 mln USD. Sąd uznał jednak, że blokowanie transakcji zaszkodziłoby Chryslerowi. Rząd USA pożyczył bowiem firmie 4,5 mld USD na reorganizację, a warunkiem kredytu było zbycie aktywów w ciągu 30 dni, niezależnie od tego, kto byłby ich nabywcą. Opóźnienie przetargu mogłoby więc oznaczać konieczność zwrotu pomocy.

– Czas nie jest naszym sprzymierzeńcem. Zachowanie wartości majątku oznacza niezwlekanie z jego sprzedażą – argumentowała Corinne Ball, reprezentująca Chryslera przed sądem upadłościowym.

[srodtytul]Zarzuty wobec rządu[/srodtytul]

Część wierzycieli amerykańskiego koncernu motoryzacyjnego sprzeciwiła się tej formie jego likwidacji. Uważają oni, że procedura upadłościowa przeprowadzana jest zbyt szybko, a aukcja będzie nadmiernie uprzywilejowywać Fiata. W wyniku tego wierzyciele mogą ponieść straty. Grupa ta zarzuciła też administracji prezydenta Obamy wywieranie nadmiernego wpływu na procedurę upadłości Chryslera. Prawnicy reprezentujący tych pożyczkodawców sugerowali nawet, że duże banki zrezygnowały z roszczeń od tego koncernu dlatego, że otrzymały wcześniej pieniądze z rządowych środków pomocowych.

Zdaniem części wierzycieli, Departament Skarbu powinien wyznaczyć odleglejszy termin sprzedaży majątku Chryslera, tak by inni oferenci mogli dobrze zapoznać się z kondycją tego producenta samochodów. Z zarzutami wierzycieli Chryslera nie zgodził się m.in. Robert Manzo z Capstone Advisory Group, firmy doradzającej temu koncernowi. Przypomniał, że Chrysler był na sprzedaż od ponad roku, a jego zarząd długo i bezskutecznie szukał na całym świecie inwestorów, którzy uratowaliby spółkę. – Bez sojuszu z Fiatem, wierzyciele nic by nie dostali – stwierdził.

[srodtytul]Zamknięcie fabryk Opla?[/srodtytul]

Fiat zamierza również przejąć niemiecką spółkę Opel należącą do General Motors. By sfinansować zakup, włoski koncern chce uzyskać od państw, w których znajdują się fabryki Opla, rządowe poręczenia opiewające łącznie na 5–7 mld euro. Źle na szanse Fiata może wpłynąć wczorajsza publikacja niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Napisał on, że włoski koncern, po przejęciu europejskich zakładów GM, zamierza zakończyć lub ograniczyć produkcję w dziesięciu fabrykach oraz zwolnić 18 tys. pracowników. Cięcia te dotknęłyby również produkujące silniki zakłady Ispol w Tychach, należące do Isuzu i GM. Niemiecka gazeta powołała się na poufną strategię Fiata datowaną na początek kwietnia i zatytułowaną „Projekt Futbol”. Realizacja tego planu przyniosłaby Fiatowi 282 mln euro oszczędności.

Włoski koncern zdementował doniesienia „FAZ” twierdząc, że wspomniane w tym artykule informacje nie są częścią strategii firmy. O przejęcie Opla konkuruje z Fiatem kanadyjsko-austriacka firma motoryzacyjna Magna, wspierana przez rosyjskiego producenta samochodów GAZ oraz Sbierbank (największy bank w Rosji).

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata