South Stream będzie większy

Premierzy Rosji i Włoch – Władimir Putin oraz Silvio Berlusconi – ogłosili w piątek na spotkaniu w Soczi początek realizacji projektu budowy gazociągu South Stream.

Publikacja: 16.05.2009 05:23

Również tego dnia rosyjski koncern Gazprom podpisał umowy dotyczące budowy tej magistrali z włoską firmą Eni, serbską Serbijagas, bułgarską Bulgarian Energy Holding oraz grecką DESFA. Porozumienie z Eni przewiduje zwiększenie przepustowości części South Stream, mającej przebiegać po dnie Morza Czarnego, z 31 mld m sześc. gazu rocznie do 63 mld m sześc.

W ostatnich tygodniach rosyjskie media donosiły o sporach między Eni a Gazpromem w sprawie realizacji tej inwestycji. Włosi domagali się od Rosjan udziałów w przychodach ze sprzedaży gazu z South Stream we wszystkich krajach, do których będzie dostarczany, a nie tylko we Włoszech.

Nie rozwiązano również wszystkich problemów związanych z finansowaniem projektu. Jego koszt jest szacowany obecnie nawet na 20 mld euro. Osta- teczna cena ma być znana w przyszłym roku, gdy powstanie studium wykonalności inwestycji. Pod koniec 2010 r. ma zaś zostać dokładniej wyznaczona trasa przebiegu tego gazociągu.

Z inwestycją wiąże się wiele problemów. To spowoduje opóźnienie projektu. „Zakończenie budowy South Stream jest przewidywane najwcześniej na 2015 r.” – głosi piątkowe oświadczenie Gazpromu. Wcześniej rosyjski koncern zapowiadał, że gazociąg będzie gotowy już w 2013 r.

Wstępne założenia mówią, że South Stream ma transportować rosyjski gaz pod Morzem Czarnym i przez Bałkany do Włoch i Austrii. Projekt ten ma być realizowany przez Gazprom, Eni oraz firmy z krajów, przez które ma przechodzić gazociąg. Inwestycja ta jest uznawana za konkurencyjną wobec wspieranego przez Unię Europejską i USA gazociągu Nabucco, który omijając trasy kontrolowane przez Rosję ma przesyłać bliskowschodni i środkowoazjatycki gaz przez Turcję i Bałkany do Austrii.

W piątek Aleksander Miedwiediew, wiceprezes Gazpromu, zapowiedział, że jego firma jest gotowa wykupić cały gaz z azerskiego złoża Szach Deniz II, z którego ma być czerpany surowiec przeznaczony dla Nabucco.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata