Zaufanie Niemców najwyżej od 3 lat

Po danych zapowiadających koniec recesji wskaźnik nastrojów niemieckich inwestorów wzrósł bardziej, niż oczekiwano

Publikacja: 20.05.2009 01:45

Zaufanie Niemców najwyżej od 3 lat

Foto: GG Parkiet

Obliczany przez Ośrodek Europejskich Analiz Gospodarczych ZEW indeks oczekiwań inwestorów instytucjonalnych i analityków wzrósł w maju do 31,1 pkt z 13 pkt w kwietniu. Ekonomiści spodziewali się zwyżki tego wskaźnika, ale średnio do 20 pkt. Indeks ZEW w zamierzeniu jego twórców ma zapowiadać rozwój sytuacji gospodarczej z półrocznym wyprzedzeniem.

[srodtytul]Kolejna oznaka słabnięcia recesji[/srodtytul]

Przez minione dwa miesiące rosną kursy akcji europejskich spółek w wyniku oczekiwań, że wkrótce zaczną owocować programy banków centralnych i rządowe mające na celu ożywienie wzrostu gospodarczego. Wprawdzie niemiecka gospodarka odnotowała rekordowy spadek w minionym kwartale, ale w marcu niespodziewanie zwiększyły się zamówienia dla tamtejszych fabryk i wzrósł eksport, a nastroje przedsiębiorców poprawiły się w kwietniu, podczas gdy wskaźnik ich zaufania miesiąc wcześniej był na poziomie najniższym od 26 lat.

– To kolejna oznaka, że recesja będzie znacząco słabła, a pod koniec roku gospodarka wróci na ścieżkę wzrostu – powiedział Rainer Guntermann, ekonomista z banku inwestycyjnego Dresdner Kleinwort. Uważa on, że nastroje inwestorów nadal będą poprawiały się w najbliższych miesiącach.

[srodtytul]Giełdowe ożywienie[/srodtytul]

Na rynku walutowym wczorajszy raport ZEW skutkował wzrostem kursu euro w stosunku do dolara do 1,3657 z 1,3562 USD na poniedziałkowym zamknięciu.

Niemiecki rząd przeznaczył 82 mld euro na wydobycie tamtejszej gospodarki z recesji najgorszej od ponad 60 lat. Europejski Bank Centralny obniżył podstawową stopę procentową do rekordowo niskiego poziomu 1 proc. Zapowiedział także wydanie 60 mld euro na wykup obligacji od banków w celu przysporzenia im środków na kredyty. Ogólnoeuropejski indeks Dow Jones Stoxx 600 zyskał 32 proc. od tegorocznego minimum z 9 marca. W podobnym tempie zwyżkował w tym okresie główny wskaźnik frankfurckiej giełdy DAX.

Prezes Commerzbanku Martin Blessing zapowiedział w minionym tygodniu, że ten drugi pod względem wielkości niemiecki bank odzyska rentowność do 2011 r. i nie będzie już więcej potrzebował rządowej pomocy. Zaufanie do światowej gospodarki wzrosło w maju do poziomu najwyższego od 19 miesięcy, wynika z ankiety Bloomberga przeprowadzonej wśród klientów tej agencji na sześciu kontynentach.

[srodtytul]Bundesbank ostrzega[/srodtytul]

Na razie jednak niemiecka gospodarka, największa w Europie, odnotowała w minionym kwartale spadek PKB o 3,8 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Był to spadek największy od 1970 r. i większy od prognozowanego przez ekonomistów. Rząd przewiduje, że w całym bieżącym roku PKB spadnie o 6 proc.

Wskaźnik ZEW oceniający obecną sytuację spadł do minus 92,8 pkt, z minus 91,6 pkt w kwietniu. Prezes Bundesbanku Axel Weber przestrzegł przed „przecenianiem” pozytywnych sygnałów. – Przedwczesne obwieszczanie końca kryzysu jest bardzo ryzykowne. Ludzi rozczaruje nieuchronny wzrost bezrobocia, a wtedy nastroje gwałtownie pogorszą się – powiedział Weber.

[ramka][b]EBC teraz nie będzie już ciął stóp[/b]

Gertrude Tumpel-Gugerell z zarządu Europejskiego Banku Centralnego powiedziała, że EBC zrobił już wszystko, co mógł, w zakresie stymulowania wzrostu gospodarczego za pomocą redukcji stóp procentowych. Pytana na konferencji prasowej w Berlinie, czy wyklucza cięcie stóp w przyszłości, odpowiedziała, że jej uwagi nie dotyczyły „przyszłego stanowiska” banku wobec polityki pieniężnej. Od początku października 2008 roku EBC obniżył podstawową stopę o 3,25 pkt proc., do 1 proc.[/ramka]

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata