Recesja najdotkliwsza w Japonii

W minionym kwartale japoński PKB był aż o 4 proc. mniejszy niż w poprzednim. To spadek ponad dwa razy większy niż 1,6 proc. w USA i bardziej dotkliwy od 2,5-proc. w strefie euro

Publikacja: 21.05.2009 09:42

Recesja najdotkliwsza w Japonii

Foto: GG Parkiet

Jeszcze bardziej drastycznie załamanie japońskiej gospodarki oddają spadki produktu krajowego brutto liczone w stosunku rocznym. W takim ujęciu japoński PKB zmniejszył się w minionym kwartale o 15,2 proc., po spadku o skorygowane 14,6 proc. w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku. Dla porównania, wartość amerykańskiego PKB była w I kwartale o 6,1 proc. mniejsza niż przed rokiem. W całym minionym roku finansowym japoński PKB spadł o 3,5 proc., najbardziej od 1955 r.

[srodtytul]Załamanie konsumpcji, eksportu i produkcji[/srodtytul]

Najbardziej do spadku PKB w minionym kwartale przyczyniło się zmniejszenie wydatków przez japońskich konsumentów. Wydali oni o 1,1 proc. mniej, co spowodowało skurczenie się PKB o 2,6 pkt proc., największe od 1974 r. Nakłady inwestycyjne spółek były mniejsze aż o 10,4 proc. i ekonomiści uważają, że firmy nadal mogą je ograniczać, gdyż spadek popytu spowodował znaczące niewykorzystanie zarówno mocy produkcyjnych w fabrykach, jak i siły roboczej.

Eksport netto, różnica między eksportem i importem, spowodował spadek PKB o 1,4 pkt proc. Eksport, od lat motor japońskiego wzrostu, zmniejszył się w niespotykanym dotychczas 26-proc. tempie w porównaniu z ostatnim kwartałem 2008 r. Zmusiło to czołowe japońskie koncerny od Toyoty po Hitachi do znaczących redukcji produkcji, zatrudnienia, płac, a także inwestycji. Hitachi, producent reaktorów atomowych i elektroniki, zapowiedział zmniejszenie kosztów w bieżącym roku finansowym o 500 mld jenów (16,6 mld zł), aby zminimalizować straty, które w minionym roku sięgnęły rekordowych 787,3 mld jenów.

Spadek zapasów przyczynił się do zmniejszenia PKB o 0,3 pkt proc. Niektórym spółkom udało się ograniczać je szybciej, niż pikowała sprzedaż, co wkrótce może przyczynić się do zwiększenia produkcji.

[srodtytul]Światełko na końcu tunelu[/srodtytul]

Honda zamierza zwiększyć produkcję w Japonii już w tym kwartale – pisał niedawno „The Wall Street Journal”. – Sprzedaż samochodów w Japonii i w Stanach Zjednoczonych prawdopodobnie osiągnęła już najniższy poziom – powiedział wczoraj w Tokio Ikuo Mori, prezes Fuji Heavy Industries, producenta subaru.

Pierwsze oznaki lekkiej poprawy koniunktury gospodarczej pojawiły się w Japonii już w marcu. Eksport był większy niż w lutym, a produkcja przemysłowa wzrosła po raz pierwszy od września 2008 r. W kwietniu zaufanie konsumentów było największe od 10 miesięcy.

Również na podstawie tych danych ekonomiści spodziewają się już w tym kwartale zwiększenia japońskiego PKB w stosunku do poprzedniego (po raz pierwszy od roku). – Widać już „światełko na końcu tunelu”, bo spółki upłynniają zapasy i powinny zacząć przynosić efekty programy stymulacyjne zarówno w kraju, jak i na świecie – uważa Yoshiki Shinake z tokijskiego Dai-Ichi Life Research Institute. Rząd premiera Taro Aso w kwietniu uruchomił program wspierania wzrostu gospodarczego, przeznaczając na ten cel 15,4 bln jenów z budżetu.

Ożywienia należy spodziewać się przede wszystkim w wyniku wprowadzenia na masową skalę ulg podatkowych, co powinno zachęcić konsumentów do zwiększenia wydatków – przewiduje Thomas Byrne, wiceprezes Moody’s Investors Service. Analitycy banku BNP Paribas ostrzegają jednak, że hamująco na konsumpcję wpływa i przez kilka miesięcy jeszcze będzie wpływać pogarszająca się sytuacja na rynku pracy. Byrne zwraca też uwagę, że nawet niewielkie ożywienie światowej gospodarki będzie miało olbrzymi wpływ na poprawę koniunktury w Japonii ze względu na jej uzależnienie od eksportu. Wczoraj indeks Nikkei wzrósł o 0,3 proc., a od marcowego dołka zyskał 32 proc.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata