Wyniki w Europie lepsze od prognoz

Rezultaty finansowe największych europejskich firm za I kwartał były lepsze od oczekiwań. Analitycy ostrzegają jednak przed optymizmem

Publikacja: 22.05.2009 01:03

Wyniki w Europie lepsze od prognoz

Foto: GG Parkiet

Jak policzyli analitycy banku UBS, europejskie firmy wchodzące w skład indeksu MSCI Europe więcej razy zaskakiwały inwestorów pozytywnie niż negatywnie w trakcie kończącego się sezonu raportów kwartalnych. Lepsze wyniki od średnich prognoz analityków osiągnęło około 53 proc., a gorsze około 44 proc. spółek. Nadwyżka wyniosła 8 proc. Oznacza to istotną zmianę względem poprzednich dwóch kwartałów, kiedy sezon wyników stał pod znakiem dużych rozczarowań.

[srodtytul]Zdecydowany zwrot[/srodtytul]

Jeśli wziąć pod uwagę nie tylko liczbę, lecz również wielkość spółek, wygląda to jeszcze bardziej zachęcająco. Okazuje się, że pozytywnych niespodzianek było aż o 20 proc. więcej niż negatywnych (po prostu duże firmy częściej uzyskiwały wyniki lepsze od prognoz niż małe). To najlepszy wynik od III kwartału 2007 r., czyli końca hossy, kiedy zaskoczeń na plus było o 23 proc. więcej niż na minus.

– Wysoka liczba pozytywnych niespodzianek mocno kontrastuje z rezultatami z IV kwartału – podkreśla w raporcie Nick Nelson z UBS. Wtedy nie dość, że przewaga negatywnych niespodzianek była największa od co najmniej kilku lat, to jeszcze w ponad 50 proc. przypadków wyniki odstawały od prognoz o ponad połowę.

Lepsze od oczekiwań wyniki poniekąd tłumaczą dobre zachowanie giełdowych indeksów przed i w trakcie sezonu raportów. Od 9 marca indeks MSCI Europe wzrósł o ponad jedną trzecią.

[srodtytul]Lepiej poskromić apetyty[/srodtytul]

Analitycy ostrzegają jednak przed nadmiernym optymizmem, bo, po pierwsze, w minionym kwartale poprzeczka dla spółek była zawieszona wyjątkowo nisko, a, po drugie, wyniki były dużo gorsze od zeszłorocznych i mogą jeszcze pójść w dół w kolejnych okresach. Zyski 271 spółek z MSCI Europe, które przedstawiły wyniki po 7 kwietnia (indeks obejmuje 488 firm, ale nie wszystkie raportują z kwartału na kwartał), spadły średnio aż o 47 proc. Mimo to były one lepsze od oczekiwań, bo analitycy mocno poobniżali szacunki po wynikach firm za zeszły rok i po osiągnięciu przez wskaźniki ekonomiczne wieloletnich minimów.

Na tym nie koniec. Jak policzył UBS, obecnie analitycy szacują na ten rok 17-proc. spadek zysków spółek z MSCI Europe, mimo że jeszcze w połowie marca przewidywali ich stabilizację, a jesienią kilkunastroprocentowy wzrost. Zdaniem UBS, ostatecznie zyski mogą zmaleć w tym roku o około 25 proc.

W I kwartale lepiej od prognoz poradziły sobie zwłaszcza duże firmy z sektorów defensywnych – takich jak farmaceutyka czy spółki użyteczności publicznej. Najgorzej wypadły zaś spółki z branży turystycznej oraz usług dla biznesu.

[ramka][b]W USA firmy też wypadły korzystnie[/b]

Za Atlantykiem sezon kwartalnych raportów jest już prawie zamknięty. Jak wynika z danych UBS, sprawozdania przedstawiły firmy reprezentujące 93 proc. kapitalizacji wskaźnika S&P 500. I jak się okazało, pod względem porównania z prognozami wypadły one nawet lepiej od spółek europejskich. Rezultaty lepsze od spodziewanych osiągnęło w I kwartale bowiem aż 63 proc. przedsiębiorstw z S&P 500, a tylko 26 proc. nie sprostało oczekiwaniom. Spośród sektorów, w Europie lepiej niż w USA wypadły praktycznie tylko ubezpieczyciele i banki. Relatywnie lepsze rezultaty osiągały zaś amerykańskie firmy z branż IT, motoryzacyjnej czy spożywczej.[/ramka]

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata