Co ciekawe, większość z nich nie cieszyła się ostatnio większymi niż rynek łaskami inwestorów.
Sezon wyników za Atlantykiem dobiega końca, co jak zwykle skłania do podsumowań. Autor bloga internetowego Trade-Radar.com prześwietlił większość spółek notowanych na nowojorskich giełdach pod kątem planowanej dywidendy. 829, a więc 11 proc., poinformowało, że będzie ona wyższa niż rok wcześniej. 140 z nich to firmy wchodzące w skład S&P 500, co stanowi 28 proc. wszystkich w indeksie. „Całkiem nieźle jak na recesję i jak na indeks obfitujący w spółki finansowe, które, w przeważającej części, dywidendy cięły” – skomentował wyniki badań blogger z Trade-Radar.com.
Znaczny spadek zysków, który rozpoczął się jesienią, mocno ograniczył pulę pieniędzy, jaką spółki mają do dyspozycji. Niektóre największe instytucje finansowe oraz koncerny samochodowe zostały zmuszone do oszczędności przez rząd, który wkroczył, by zapobiec ich bankructwu. Jednak, jak się okazuje, nie brakowało też firm, które poprzez wypłatę wyższej dywidendy chciały wesprzeć cenę akcji.
Kursy jedynie 52 spośród wspomnianych 140 spółek pozostają w silnym trendzie wzrostowym – wynika z analizy Trade-Radar.com. Jednak spółka będąca absolutnym liderem w wysokości dywidendy cieszy się wyjątkowym powodzeniem. Chodzi o fundusz rynku nieruchomości Kimco Realty Corp., w przypadku którego stopa dywidendy wynosi aż 15,6 proc. Od zimowego dołka jego kurs wzrósł o 60 proc., czyli prawie dwukrotnie więcej niż S&P 500. Wskaźnik cena/zysk dla tej spółki wynosi 26, podczas gdy dla całego indeksu – 15.
Trade-Radar.com sporządził również inną listę, obejmującą 25 firm, którym udało się zwiększyć przychody i zyski zarówno rok do roku, jak i kwartał do kwartału. Ciekawe może być porównanie jej z zestawem najbardziej hojnych spółek. W pierwszej „25” na obu listach znajdują się jedynie dwa przedsiębiorstwa: Progress Energy, dostawca elektryczności i gazu, oraz Verizon Communications – jeden z największych na świecie koncernów telekomunikacyjnych.