Europejskie usługi odzyskują wigor

Najważniejszy dla strefy euro sektor usług kurczy się coraz wolniej, a EBC może zwiększyć zakupy papierów na rynku

Publikacja: 04.06.2009 09:24

Europejskie usługi odzyskują wigor

Foto: GG Parkiet

W maju po raz kolejny zmniejszyło się tempo spadku aktywności branży usługowej w strefie euro, a indeks oczekiwań spółek z tego sektora jest najwyższy od 15 miesięcy. To kolejne dowody na to, że ogólnoświatowa recesja słabnie.

PMI dla sektora usług wzrósł w strefie euro do 44,8 pkt, z 43,8 pkt, co jest najwyższym poziomem tego wskaźnika od siedmiu miesięcy – poinformowała wczoraj londyńska firma Markit Economics. Analitycy spodziewali się wzrostu PMI dla usług do 44,7 pkt.

[srodtytul]Za dwa miesiące wreszcie będzie wzrost[/srodtytul]

Odczyty PMI w kwietniu i maju wykazywały poprawę koniunktury w usługach i jeśli ta tendencja utrzyma się, to w sierpniu sektor ten powinien wrócić na ścieżkę wzrostu – uważa Ben May z Capital Economics. I dodaje, że w każdym razie spadki PKB w bieżącym kwartale nie będą już tak dotkliwe jak w poprzednich trzech miesiącach.

O ile PMI od 12 miesięcy jest poniżej p0ziomu 50, oddzielającego wzrost badanej branży od spadku, o tyle indeks oczekiwań spółek usługowych wzrósł z 54,4 pkt w kwietniu do 59,1 w maju, co jest jego odczytem najwyższym od 15 miesięcy.

[srodtytul]EBC może rozszerzyć program zakupów[/srodtytul]

Większy optymizm w spółkach jest wynikiem między innymi tego, że zaczynają przynosić efekty wysiłki banków centralnych i rządów zmierzające do ożywienia gospodarki. Na dzisiejszym posiedzeniu rada Europejskiego Banku Centralnego powinna przyjąć szczegółowy plan zakupu bezpiecznych papierów. Jean-Claude Trichet przed miesiącem zapowiedział, że EBC przeznaczy na to 60 mld euro.

Wiadomo jednak, że pierwotnie EBC zamierzał przeznaczyć na zakup aktywów 125 mld euro i miały to być również papiery emitowane przez spółki. W ten sposób Fed i Bank Anglii pompują pieniądze bezpośrednio do przedsiębiorstw. Potwierdził takie zamiary szef austriackiego banku centralnego Ewald Nowotny. Stanowczo sprzeciwia się takim działaniom szef Bundesbanku Axel Weber, a popiera go kanclerz Angela Merkel, która plany kupowania przez EBC papierów komercyjnych określiła jako „zbytnie uleganie międzynarodowej presji”.

[srodtytul]Brytyjskie usługi na plusie[/srodtytul]

Wielką Brytanię wcześniej niż inne kraje europejskie dopadła obecna recesja, ale wydaje się, że Wyspy już z niej pomału wychodzą. Tamtejsza branża usługowa obejmująca szeroki wachlarz firm od banków po restauracje w maju po raz pierwszy od roku wykazała wzrost. Indeks obliczany na podstawie wyników ankiety w 700 spółkach wyniósł 51,5 w porównaniu z 48,7 pkt w kwietniu. Zaufanie konsumentów jest na Wyspach najwyższe od pół roku.

[ramka][b]W USA też recesja słabnie[/b]

Branża usługowa w Stanach Zjednoczonych odnotowała w maju wolniejszy spadek, co jest kolejnym dowodem, że i za oceanem recesja słabnie. Indeks ISM dla działalności nieprodukcyjnej, która stanowi prawie 90 proc. amerykańskiej gospodarki, wzrósł do 44 pkt, z 43,7 pkt w kwietniu, co jest najwyższym poziomem tego wskaźnika od 7 miesięcy.Obserwowana ostatnio poprawa nastrojów zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców wydaje się potwierdzać prognozy, że najgorsza od półwiecza recesja skończy się w tym roku. Największym zagrożeniem dla gospodarki jest obecnie rosnące bezrobocie. Często już sama obawa o utratę miejsc pracy zmniejsza wydatki konsumentów.[/ramka]

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata