Czas na jednolity rynek

Stworzenie w krajach bałtyckich jednolitego rynku, ze wspólnymi podatkami i zachętami dla inwestorów zagranicznych, zaproponował premier Litwy Andrius Kubilius.

Publikacja: 16.06.2009 08:30

Andrius Kubilius, premier rządu Litwy

Andrius Kubilius, premier rządu Litwy

Foto: Bloomberg

Jego zdaniem, będzie to metoda na pokonanie problemów, z jakimi boryka się każdy z krajów z osobna. Łotysze już są za.

Kubilius przedstawił swoją wizję harmonizacji prawa dotyczącego sfery gospodarczej w czasie dorocznego forum ekonomicznego Litwy, Łotwy i Estonii. Wskazywał, że dzięki stworzeniu wspólnego rynku liczący 8 milionów mieszkańców region byłby silniejszy i bardziej konkurencyjny. Kubilius odwołał się przy tym do przykładu stworzonego ostatnio w tych trzech krajach jednolitego rynku energetycznego.

– Czy nie możemy znaleźć podobnej odpowiedzi w innych dziedzinach? Prawdziwa kooperacja trzech państw bałtyckich mogłaby stanowić bazę dla zwiększenia regionalnej konkurencyjności – stwierdził szef litewskiego rządu.

Jego zdaniem, tworzenie jednolitego rynku mogłoby polegać na harmonizacji podatków czy też wypracowaniu wspólnej polityki dotyczącej przyciągania inwestycji zagranicznych.

Przychylnie do takich propozycji odniósł się od razu premier Łotwy Valdis Dombrovskis. Jego zdaniem, jednolity rynek jest odpowiednim kierunkiem rozwoju strategii gospodarczej dla krajów bałtyckich.

Przywódcy rządów państw bałtyckich stoją przed bardzo trudnym zadaniem pobudzenia wzrostu gospodarczego. Po kilku latach prosperity koniunktura zupełnie załamała się w zeszłym roku i w bieżącym wszystkie trzy kraje czekają drastyczne spadki PKB.

Aby ratować sytuację, po najbardziej radykalne środki musiał jak dotąd sięgnąć rząd Łotwy, który w zeszłym tygodniu postanowił zmniejszyć emerytury i płace w sferze budżetowej w celu ograniczenia deficytu finansów publicznych. Umożliwi mu to skorzystanie z kolejnej transzy pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata