Rządowa pomoc ratuje motoryzację

Sprzedaż aut w Europie spadła w maju, ale już najmniej w tym roku. Rządy 12 państw dofinansowują kupno nowych pojazdów

Publikacja: 17.06.2009 08:24

Rządowa pomoc ratuje motoryzację

Foto: AFP

W maju sprzedaż nowych samochodów osobowych spadła w Europie o 4,9 proc., do 1,27 mln sztuk. Był to już 13. z rzędu spadek sprzedaży, ale najmniejszy w tym roku.

Stowarzyszenie Europejskich Producentów Samochodów podało też, że w pierwszych pięciu miesiącach bieżącego roku zarejestrowano w Europie 5,96 mln nowych samochodów, o 13,9 proc. mniej niż w takim samym okresie przed rokiem.

[srodtytul]Rośnie popyt na auta mniejsze i oszczędniejsze[/srodtytul]

Finansowane przez państwa programy odmłodzenia floty samochodów i rabaty stosowane przez dilerów spowodowały istotne zmiany w strukturze popytu na samochody. Chętniej kupowane są mniejsze i mniej paliwochłonne modele. Programy stymulacyjne polegają na tym, że kupujący musi oddać na złom stary samochód, minimum 9-letni, a drugim warunkiem otrzymania dopłaty jest nabycie auta emitującego najmniej dwutlenku węgla. Więcej szczegółów w tabelce obok.

W Europie Zachodniej największe spadki sprzedaży odnotowały Hiszpania i Wielka Brytania, odpowiednio o 39 i 25 proc. W obu tych krajach też zastosowano rządowe programy stymulacyjne, ale dopiero w maju i dlatego ich działanie jeszcze nie znalazło odzwierciedlenia w statystyce sprzedaży.

Spadki sprzedaży w skali całej Europy skutecznie złagodziły wyniki na jej największym rynku. W Niemczech sprzedano w maju o 39,7 proc. więcej samochodów niż przed rokiem. We Francji sprzedaż nowych aut wzrosła o 11,8 proc. Na plusie zakończyły miniony miesiąc także Grecja (5,1 proc.) i Austria (4,8 proc.).W nowych krajach Unii sprzedaż spadła w maju o 26 proc., a wzrosty odnotowano jedynie w Czechach (20,5 proc.) i w Słowacji (46,4 proc.). W Polsce spadek był najmniejszy (3,1 proc., a największy na Łotwie (80,4 proc.).

[srodtytul]Firmom przewodził VW[/srodtytul]

Spośród firm motoryzacyjnych najlepiej radził sobie w maju największy europejski producent Volkswagen, który odnotował wzrost sprzedaży, po raz pierwszy od ośmiu miesięcy. W Europie była ona większa o 3,1 proc. i wyniosła prawie 279 tys. aut. Na plusie zakończył maj także włoski Fiat, sprzedając w Europie ponad 116 tys. samochodów, co oznacza wzrost o 2 proc.

Drugi pod względem wielkości w Europie francuski Peugeot Citroen odnotował w maju spadek sprzedaży na tym rynku o 5,9 proc. Ford sprzedał w maju w Europie o 5 proc. mniej samochodów niż przed rokiem. GM miał w maju spadek sprzedaży o 11 proc. I nie poprawi tego wyniku, bo Saaba sprzeda szwedzkiej firmie Koenigsegg.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata