Obrót papierami stanieje dzięki T2S

Dzięki inicjatywie EBC i krajowych depozytów obrót papierami wartościowymi w Unii mocno stanieje. Ale dopiero od 2013 r.

Publikacja: 20.07.2009 07:01

System uprości transakcje transgraniczne – uważa szef EBC Jean-Claude Trichet

System uprości transakcje transgraniczne – uważa szef EBC Jean-Claude Trichet

Foto: Bloomberg

Europejski Bank Centralny podpisał w minionym tygodniu (w czwartek) z 27 centralnymi depozytami papierów wartościowych z krajów Unii Europejskiej, Szwajcarii oraz Islandii wstępne porozumienie dotyczące utworzenia tzw. systemu Target 2 Securities (T2S). Ma on być wspólną platformą rozrachunku transakcji papierami wartościowymi, która zastąpi krajowe systemy, obecnie mogące transferować papiery jedynie na podstawie umów dwustronnych. Dzięki jednolitej platformie ma wzrosnąć szybkość oraz mocno spaść koszt dokonywania takich operacji.

Szczególnie w przypadku transakcji transgranicznych, których rozliczanie ma nie różnić się niczym od transakcji krajowych. Mówi się nawet o 90-proc. spadku kosztów w przypadku transakcji transgranicznych.

[srodtytul]Start za cztery lata[/srodtytul]

Zanim system wystartuje i inwestorzy odczują jakiekolwiek korzyści, upłynie jednak jeszcze sporo czasu. Sam pomysł stworzenia T2S, na bazie systemu Target 2, umożliwiającego płynne rozliczenia pieniężne, powstał trzy lata temu. Obecnie T2S jest w fazie specyfikacji, a czwartkowe porozumienie EBC z depozytami, przygotowywane przez kilka miesięcy, jest jednym z jej ostatnich etapów. Tworzenie systemu ma się zacząć w przyszłym roku. Pod koniec 2012 r. planowany jest początek testów, a pełną parą system ruszy w 2013 r. EBC spodziewa się, że koszt pojedynczej operacji w ramach systemu depozytowego zmniejszy się do 15 centów, poziomu porównywalnego z USA, podczas gdy obecnie opłaty wynoszą około 1 euro w przypadku operacji dotyczących transakcji transgranicznych i 70 centów w przypadku krajowych.

[srodtytul]T2S jak port lotniczy[/srodtytul]

Jean-Claude Trichet, szef EBC, przy okazji podpisywania porozumienia porównał system T2S do portu lotniczego służącego różnym przewoźnikom. – Będzie on podstawową publiczną infrastrukturą, dzięki której poszczególne depozyty będą mogły oferować swoje usługi potencjalnym klientom – stwierdził Francuz.

Udziałowi w systemie początkowo sprzeciwiały się m. in Clearstream i Euroclear, dwie największe w Europie izby rozliczeniowe. Miały obawy, że powołanie T2S odbierze im sporą część biznesu. Według Jeffa Tesslera, cytowanego przez „Financial Times” szefa Clearstreamu, będącego częścią grupy Deutsche Boerse, wciąż do ustalenia jest kilka ważnych kwestii, zanim jego spółka podpisze prawnie wiążącą umowę o udziale w T2S. Chodzi m.in. o zapewnienie, że EBC nie podwyższy opłat za wykorzystywanie systemu po dwuletnim okresie gwarantowanych stawek oraz że system osiągnie odpowiednią „masę krytyczną” rozliczeń, aby jego istnienie miało w ogóle sens.

[ramka][b]Brytyjski bank nie podpisał umowy[/b]

Wstępnego memorandum w sprawie powołania Target 2 Securities nie podpisał Bank Anglii, którego obszar walutowy odpowiada za największą część transakcji finan-sowych w Unii Europejskiej, ale znajduje się poza strefą euro. Brytyjczycy boją się, że oddanie kontroli nad systemem, przez który oprócz papierów będą przepływać też spore ilości gotówki, jednostce kontrolowanej przez EBC osłabi ich zdolność do prowadzenia polityki monetarnej. EBC zapewnia, że będzie to jeszcze negocjowane. [/ramka]

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata