Grupa czołowych banków pomoże załatać niedobory w budżecie

W ostatnich miesiącach przyzwyczailiśmy się, że władze państwowe udzielają wsparcia finansowego bankom.

Publikacja: 24.07.2009 08:09

W Rumunii dojdzie do sytuacji odwrotnej. Grupa największych banków pożyczy ministerstwu finansów miliard euro na pokrycie wydatków budżetowych.

Jak podała gazeta „Business Standard”, w akcję zaangażowało się siedem instytucji: Banca Comerciala Romana (z grupy Erste Banku), BRD (Societe Generale), Volksbank, Alpha Bank, UniCredit Tiriac Bank, Bancpost i Banca Transilvania. Z informacji dziennika wynika, że odpowiednia umowa zostanie podpisana w najbliższych dniach. Większość bankierów nieoficjalnie przyznaje, że są na etapie przygotowywania dokumentów.

Rumunia tak jak inne europejskie kraje zmaga się ze spadkiem wpływów budżetowych – ale na większą niż inni skalę. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku jej dług publiczny wzrósł o 10 procent, do 123 mld lejów (jeden lej jest dziś wart dokładnie jeden złoty). Choć odpowiada to jedynie 22,7 proc. PKB – np. w Polsce odsetek jest ponad dwa razy wyższy – to jednak wzrost jest szybki.

Aby przetrwać kryzys, Rumunia, tak jak sześć innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, zwróciła się o pomoc do MFW, który zgodził się pożyczyć jej 19,5 mld euro. Jednak środki te nie pokrywają najwyraźniej wszystkich potrzeb kasy państwa – zresztą miały one służyć raczej stabilizacji sektora finansowego i utrzymaniu kursu walutowego niż finansowaniu wydatków budżetowych.

Jak usłyszał nieoficjalnie „Business Standard” w Narodowym Banku Rumunii, pieniądze pochodzące z pożyczki od banków trafią wprost do budżetu, a w przyszłości zostaną wydane. Ich zwrot ma nastąpić w ciągu 3–5 lat. Oprocentowanie będzie preferencyjne, gdyż wyniesie 5 proc. w skali rocznej, przy głównej stopie procentowej banku centralnego równej 9 proc. (w Europie wyższą mają jedynie Islandia, Rosja i Węgry).

Pożyczka udzielona przez klub banków jest dla niektórych z nich wygodną alternatywą wobec zakupu obligacji, gdyż osiągnęły już one dopuszczany przez zagranicznych właścicieli poziom zaangażowania w papiery skarbowe.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata