Jedna trzecia rosyjskich sklepów odzieżowych zagrożona bankructwem

Ponad 30 proc. z 42 tys. sklepów odzieżowych zniknie z rynku do końca roku, ze względu na załamanie popytu w Rosji – ocenia Europejskie Stowarzyszenie Eksporterów Tekstyliów i Odzieży

Publikacja: 04.08.2009 14:27

Jedna trzecia rosyjskich sklepów odzieżowych zagrożona bankructwem

Foto: AFP

- Załamanie sprzedaży na rynkach wschodnich uderzy w zachodnich eksporterów. Będą oni wysyłali mniej na rynek rosyjski, a to wiąże się z poważnymi spadkami przychodów i pogorszeniem rentowności – mówi Reinhard Doepfer, przewodniczący grupy skupiającej eksporterów odzieży i tekstyliów.

Z ankiety przeprowadzanej przez stowarzyszenie wśród niemieckich producentów odzieży wynika, że 35 proc. produkcji wysyłanej do Rosji nie zostanie sprzedana.

- Wielu ważnych niemieckich dostawców odzieży zrezygnowało ze współpracy z 20-30 proc. rosyjskich odbiorców, ponieważ nie są oni w stanie spełnić minimalnych warunków biznesowych – dodaje Doepfer.

Niemcy to drugi w Europie (na pierwszym miejscu są Włosi) największy eksporter odzieży. W I kw. sprzedaż produktów odzieżowych do Rosji spadła o 6 proc. w skali roku do 162 mln euro.Sytuacja z pewnością pogorszy się w okresie jesienno-zimowym, ponieważ zamówienia na ten czas spadły o 30 proc.

[srodtytul]Będzie gorzej, ale nie aż tak[/srodtytul]

Rosyjscy specjaliści zajmujący się branżą odzieżową twierdzą jednak, że wyliczenia zaprezentowane przez Doepfera są zbyt pesymistyczne.

- Około 10, góra 20 proc. sklepów może zostać zamknięta, ale jedna trzecia to za dużo powiedziane. Sieci sklepów mogą redukować liczbę placówek, ale z pewnością nie będą znikały z rynku w całości – tłumaczy Anna Lebsak-Kleimans, szef moskiewskiej firmy badawczej Fashion Consulting Group.

Lebsak dodaje, że część dostaw z Niemiec zostanie zastąpiona tańszymi produktami z Chin.

W zeszłym roku Niemcy wysłali do Rosji odzież o wartości 750 mln euro, czyli o 6 proc. więcej niż w 2007 r.

Włosi natomiast sprzedali na rosyjskim rynku towary za 1,25 mld euro i w tym roku również spodziewają się spadku tej wartości.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata