Ryanair: dobre wyniki, niepewna przyszłość

Największy w Europie tani przewoźnik zwiększył roczny zysk, ale uprzedził, że drożejące paliwo może zmusić go do podwyższenia cen biletów i uziemienia samolotów

Aktualizacja: 25.02.2017 18:31 Publikacja: 23.05.2011 15:43

Ryanair: dobre wyniki, niepewna przyszłość

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki rb Roman Bosiacki

Zysk netto w roku do 31 marca skoczył o 26 proc. do 401 mln euro, obroty o 21 proc. do 3,6 mld, bo przewozy osób zwiększyły się o 8 proc., a ceny biletów o 12 proc.

Prezes Ryanaira, Michael O'Leary stwierdził, że wyniki dają powód do zadowolenia, bo osiągnięto je w warunkach drożejącej ropy, światowej recesji i mimo zakłóceń lotów z powodu pyłu wulkanicznego.

Irlandczycy zapowiedzieli uziemienie tej zimy w Europie 80 samolotów wobec 40 w poprzednim roku w ramach cięcia kosztów. „Droższa ropa i odmowa kilku lotnisk na obniżanie opłat spowodują, że bardziej rentowe dla firmy będzie taktycznie uziemienie do 80 maszyn" — wyjaśnił Ryanair w swym bilansie.

Wprawdzie przewoźnik ubezpieczył w 90 procentach własne koszty paliwa od wzrostu cen powyżej 820 dolarów za tonę, to i tak przewiduje, że koszty jakie ponosi spółka mimo to wzrosną o 13 proc. Gdyby paliwo nie drożało, skok wyniósłby zaledwie 2 proc. W tej sytuacji nie spodziewa się zwiększenia zysku oraz informuje, że może znowu podwyższyć ceny biletów o 12 proc.

Ryanair ocenia, że ogólne perspektywy gospodarcze mogą zmniejszyć rynek, więc przewiduje w tym roku finansowym wzrost przewozów tylko o 4 proc. do 75 mln osób.

Ryanair ogłosił roczne wyniki w czasie, gdy liniom lotniczym ponownie zagroziło odwoływanie lotów z powodu erupcji wulkanu na Islandii. Nie spodziewa się jednak powtórzenia sytuacji sprzed roku, kiedy stracił 30 mln euro.

Gospodarka światowa
Exit poll: Blok CDU/CSU wygrał wybory w Niemczech. AfD dostała prawie 20 proc. głosów
Gospodarka światowa
Czy Buffett powinien się bać?
Gospodarka światowa
Są nowe dane o PMI ze strefy euro. Tąpnięcie we Francji
Gospodarka światowa
Przedwyborcze Niemcy: partyjny czas wielkich obietnic
Gospodarka światowa
Czy rynki słusznie liczą na przerwanie wojny?
Gospodarka światowa
Niemcy: Transport ratuje przemysł