Groupon w ostatniej chwili zwiększył wielkość oferowanego pakietu akcji o 5 mln sztuk, do 35 mln. Jednocześnie ustalił zaskakująco wysoką cenę emisyjną – 20 USD za papier, 2 USD powyżej górnych widełek przedziału cenowego wyznaczonego wcześniej na 16 – 18 USD. W rezultacie z emisji spółka pozyskała blisko 700 mln USD. Jest to największa pierwotna oferta publiczna firmy internetowej od czasu giełdowego debiutu Google siedem lat temu, który z publicznej emisji uzyskał 1,7 mld USD.

Na podstawie ceny akcji z oferty pierwotnej rynkowa wartość Goupona osiągnęła blisko 13 mld USD. Analitycy wskazują jednak, że tak wysoka wycena jest efektem niskiej płynności – w ofercie  publicznej spółka sprzedała papiery stanowiące tylko 5 proc. kapitału zakładowego.  Ich zdaniem na krótką metę będzie to sprzyjać dalszemu wzrostowi ceny akcji spółki po giełdowym debiucie. W dłuższym terminie ich notowaniom może jednak szkodzić konkurencja ze strony bardziej zasobnych w gotówkę internetowych potentatów takich jak Google i Amazon.com., konieczność ciągłego ponoszenia wydatków na podtrzymywanie wzrostu liczby użytkowników oraz kontrowersje dotyczące stosowanych zasad księgowości – w trakcie oferty publicznej Groupon dwukrotnie zmieniał sposób liczenia swoich przychodów.

- Groupon jest drogi. Wycena na poziomie 12,8 mld USD jest możliwa tylko dzięki niskiej płynności – powiedział Rob Romero, szef specjalizującego się w inwestowaniu w spółki technologicznej funduszu hedgingowego Connective Capital Management.  –Reakcja na propozycję emisji nowych akcji Linkedln pokazuje, jak ograniczona podaż papierów może wypaczyć wycenę podczas pierwotnej oferty publicznej.

Internetowy serwis społecznościowy dla profesjonalistów przedstawił wczoraj propozycję podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji papierów o wartości do 500 mln USD. W reakcji jego kurs, pozostający dotąd znacznie powyżej ceny z oferty publicznej wynoszącej 45 USD spadł w handlu pozasesyjnym o 9 proc. Przed giełdowym debiutem spółka sprzedała inwestorom akcje stanowiące tylko 8,3 proc. kapitału zakładowego.