Rogers: „lepiej nie słuchać polityków”

Inwestorzy nie powinni zwracać większej uwagi na poczynania rządów - uważa znany inwestor Jim Rogers, prezes i przewodniczący Rogers Holdings.

Aktualizacja: 17.02.2017 04:06 Publikacja: 17.02.2012 15:34

Jim Rogers, prezes i przewodniczący Rogers Holdings

Jim Rogers, prezes i przewodniczący Rogers Holdings

Foto: Bloomberg

- Jeżeli będziemy słuchać tego co mówią rządy to nie zarobimy dużo pieniędzy. Rządy kłamią, dezinformują i popełniają błędy.

To komentarz Rogersa do sytuacji w strefie euro i miesięcy prób ze strony polityków, by rozwiązać kryzys zadłużeniowy.

Rogers uważa, że gospodarka europejska jako całość jest największą gospodarką na świecie. A jeżeli źle się dzieje w największej gospodarce, to i Stany Zjednoczone będą miały kłopoty. Dlatego poprawa gospodarki amerykańskiej nie daje nadziei na uniknięcie kłopotów spowodowanych kryzysem zadłużeniowym w strefie euro.

- Sytuacja w Grecji wciąż ma wpływ na światowe rynki.  Pozwólmy Grecji zbankrutować to ludzie, którzy już są bankrutami zbankrutują, dzięki temu będą mogli zreorganizować swoje aktywa i zacząć od początku – twierdzi Rogers.

Inwestorzy powinni skupić się na prawdziwych aktywach takich jak surowce, aby podołać kolejnej recesji – twierdzi inwestor. Obecnie banki centralne Wielkiej Brytanii, Japonii, USA dodrukowują pieniądze. Przed tym można się według niego obronić jedynie posiadając własne aktywa.

Zdaniem Rogersa bardziej opłaca się inwestować w srebro niż w złoto, ze względu na stale rosnące ceny tego ostatniego surowca.

Rogers posiada również waluty, w tym euro i dolary. Inwestor ostrzega, że rok 2013 będzie gorszy od obecnego. W 2012 r. w Stanach Zjednoczonych odbędą się wybory prezydenckie, rząd będzie pompował w gospodarkę, inwestując i dodrukowując pieniądze. To lat 2013-2014 powinniśmy się obawiać.

Gospodarka światowa
Dlaczego Donald Trump uznał, że podwyżki ceł są magiczną bronią?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Nie żyje papież Franciszek
Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp