Ryanair, Air France-KLM: różne przyczyny strat

Ryanairowi zaszkodziły oszczędności w Europie, recesja i drogie paliwo, Air France-KLM odczuł koszty restrukturyzacji, kontrakty hedgingowe i spory ze związkami zawodowymi.

Aktualizacja: 19.02.2017 00:36 Publikacja: 30.07.2012 11:25

Ryanair, Air France-KLM: różne przyczyny strat

Foto: Bloomberg

Największy w  Europie tani przewoźnik zmniejszył w  kwartale do 30 czerwca zysk netto o 29 proc. do 98,8 mln euro w porównaniu do 139,3 mln w tym samym okresie ubiegłego roku. Analitycy przepytani przez Bloomberga prognozowali 106 mln euro zysku.

Winne są temu rosnące ceny paliw, które w wzrosły aż o 27 proc.  do 543,8 mln.

Zwiększył się za to przewóz pasażerów, o 6 proc. do 22,5 mln, pozwalając zwiększyć obroty o 11 proc. do 1,28 mld euro. Akcje Ryanaira najpierw staniały Dublinie o 5,4 proc., a następnie odrobiły te straty, bo inwestorzy maja jednak zaufanie do tego przewoźnika.

Ryanair czekający na decyzję pionu konkurencji w Brukseli, czy może przejąć mniejszego Aer Lingus (wbrew jego woli), ocenia, że słabe perspektywy gospodarki w Europie będą nadal ograniczać wzrost opłat w transporcie do końca roku. – Nie ma oznak ożywienia w całej Europie, nie widać  żadnego światła w tym tunelu – stwierdził dyrektor pionu finansów Howard Millar.  Spółka prognozuje zysk za obecny rok do 400-440 mln euro.

Hedging, uziemienie samolotów

Ryanair, znany z niższych kosztów operacyjnych od rywali, ubezpieczył się w 90 proc. do końca roku od cen paliwa na wysokości 1000 dolarów za tonę. To o 21 proc. więcej niż rok temu, ale mniej od obecnych cen. Koszt pozostałych 10 proc. będzie niższy od spodziewanego na początku roku, ale osiągnięte oszczędności pokryją z górką gorszy kurs euro do dolara.

Linia uziemi zgodnie z planami 80 z 270 swych samolotów w zimie w związku z droższym paliwem. – Nie ma sensu używanie ich, gdy baryłka ropy kosztuje około 100 dolarów. Im więcej się lata, tym, bardziej się traci – dodał Millar. Firma widzi natomiast większe możliwości transportu w najważniejszym sezonie letnim.

Kolejna  (trzecia) oferta przejęcia Aer Lingusa zmierza do dodania sieci najlepszych lotnisk w  Europie do sieci tańszych lotnisk regionalnych Rynaira. Bruksela zapowiedziała ogłoszenie 29 sierpnia decyzji w sprawie oferty kupna 70 proc. Aer Lingusa za 841 mln dolarów.

Air France cierpi, ale nie na giełdzie

Francusko-holenderski przewoźnik, któremu nie udało się uzyskać poparcia personelu kabinowego dla zasadniczego planu restrukturyzacji, zmniejszył w II kwartale stratę operacyjną do 66 mln euro ze 145 mln i poprawił obroty o 4,5 proc. do 6,5 mld. – Te wyniki świadczą, jak istotny jest sukces planu „Transform 2015" dla zmiany sytuacji w firmie – stwierdził jej szef, Jean-Cyril Spinetta.

- Najważniejszy w minionym kwartale był dobry wynik z zasadniczej działalności, czyli przewozy pasażerów. Nie zaszkodziło temu globalne spowolnienie gospodarki, szczególnie w Europie i we Francji – dodał dyrektor finansowy Philippe Calavia.

Strata netto zwiększyła się jednak do 895 mln ze 197 mln r. Był to wynik kosztów restrukturyzacji, w większości odpraw za dobrowolne odejście z pracy. Według Calavii, mogą pojawić się dodatkowe koszty, choć większość już została pokryta.

Przewoźnik stracił  372 mln euro na operacjach ubezpieczenia (hedgingu) cen paliwa,  koszty restrukturyzacji wyniosły  365 mln, a dług zmalał o 280 mln euro do 6,52 mld.

Mimo tego, rynkowi spodobała się zapowiedź przewoźnika, że druga polowa roku będzie lepsza i akcje AF zyskały w Paryżu nawet 14,1 proc.  Linia spodziewa się zysku operacyjnego 195 mln i zmniejszenia długu poniżej 6,51 mld euro.

Problemy ze związkami

Plan restrukturyzacji pozwoli zapewnić przyszłość Air France w  warunkach rosnącej konkurencji ze strony tanich przewoźników i linii znad Zatoki Arabskiej. Dwa z trzech związków personelu pokładowego odrzuciło propozycję zmniejszenia zatrudnienia o 5122 osób poprzez dobrowolne odchodzenie za odprawą. Piloci mają głosować ten plan w sierpniu.

- Jedno jest jasne: nie mamy wyboru, bo proponowane posunięcia mają zapewnić przetrwanie firmy i jej odrodzenie w następnych latach. Większość to zrozumiała - stwierdził Philippe Calavia.

Gospodarka światowa
Z budżetu amerykańskiego często wyciekają naprawdę duże pieniądze
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Scott Bessent będzie nowym sekretarzem skarbu USA
Gospodarka światowa
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?