To dane nieco lepsze od prognoz. Wzrost za II kwartał został zrewidowany w górę z 0,6 do 0,7 proc. Na solidne ożywienie wskazują również dane z rynku pracy. Stopa bezrobocia w Eurolandzie spadła we wrześniu do 8,9 proc., najniższego poziomu od 2009 r. Inflacja w Eurolandzie zwolniła za to z 1,5 proc. (r./r.) we wrześniu do 1,4 proc. w październiku.
– Gospodarstwa domowe nadal korzystają ze sprzyjającego im klimatu ekonomicznego charakteryzującego się wciąż tanim kredytem, a niższa od oczekiwań inflacja ograniczyła spodziewaną presję na ich siłę nabywczą w II i III kwartale. Rosnące zatrudnienie polepszyło zaś nastroje i wydatki konsumentów – twierdzi Raj Badiani, dyrektor w firmie badawczej IHS Markit.
Poprawa sytuacji ekonomicznej widoczna jest również we Francji, drugiej pod względem wielkości gospodarce strefy euro. Jej PKB wzrósł w III kwartale o 0,5 proc. kw./kw. Wzrost liczony w tempie rocznym wyniósł 2,2 proc. i był najszybszy od 2011 r. Wygląda więc na to, że całoroczne tempo wzrostu PKB we Francji przekroczy 1,7 proc. wyznaczone w budżecie przygotowanym przez ekipę prezydenta Emmanuela Macrona.
Dane o PKB za III kwartał opublikowała też Austria. Wzrost gospodarczy przyspieszył tam do 0,8 proc. kw./kw., co oznacza, że był on tak samo szybki jak w Hiszpanii. Licząc rok do roku, wyniósł on 2,6 proc.
– Dane o wzroście gospodarczym w Niemczech i we Włoszech zostaną opublikowane dopiero 14 listopada, ale ze wstępnych danych dla całej strefy euro wynika, że oba te kraje zapewne doświadczyły solidnej ekspansji. Szacujemy, że wzrost PKB Niemiec sięgnął 0,6 proc. w III kwartale, a Włoch 0,4 proc. – wskazuje Jenniffer McKeown, ekonomistka z firmy badawczej Capital Economics. HK