Google planuje wprowadzenie kont bankowych dla klientów indywidualnych. Firma we współpracy z bankiem Citi chce oferować inteligentne konta za pośrednictwem Google Pay. Jednocześnie środki klientów byłyby chronione przez FDIC czy NCUA (amerykańskie instytucje gwarantujące wypłatę depozytów) dzięki współpracy z Citi.
Do świata finansów pcha się również rówieśnik Google'a z Doliny Krzemowej – Apple. W 2019 r. na rynku zadebiutowała karta kredytowa, którą producent iPhone'ów stworzył we współpracy z Goldman Sachs. Podobnie jak Google, Apple również powierzył znaczną część pracy od strony finansowej swojemu partnerowi.
Według nieoficjalnych informacji Amazon rozmawiał z JP Morgan Chase na temat stworzenia konta bankowego. Firma uruchomiła program pożyczek studenckich we współpracy z Wells Fargo. Z kolei Facebook chce wprowadzić cyfrową walutę, która sprawi, że globalne płatności będą tańsze i szybsze.
Specjaliści twierdzą, że coraz więcej firm będzie się decydować na takie ruchy. – Duże firmy technologiczne będą nadal dodawać usługi związane z bankowością do swoich obecnych ofert, nie stając się bankami. Trudności związane z uzyskaniem i utrzymaniem licencji bankowej byłyby prawdopodobnie uważane za zbyt duże ryzyko dla tych spółek. Zamiast tego będą współpracować z licencjonowanymi partnerami – mówi Sarah Kocianski, szefowa działu ds. badań w fintechu 11:FS.
Kocianski dodaje, że amerykańskie firmy technologiczne zniechęcają się do bycia bankami z powodu ograniczeń regulacyjnych, jednak w innych krajach rządy wspierają takie działania. W Europie pojawiło się wiele banków internetowych, np. brytyjski Monzo czy niemiecki N26. Z kolei władze w Singapurze i Hongkongu są w trakcie wprowadzania nowych licencji dla cyfrowych banków, aby ułatwić firmom technologicznym oferowanie usług finansowych. DOS