Do Davos wybiera się 119 miliarderów

Przepaść między najbogatszymi i resztą ludzkości wciąż się powiększa, a w tym tygodniu w Szwajcarii pojawi się co najmniej 119 miliarderów, którzy dołączą do bankierów, polityków i innych osobistości w ich dorocznej pielgrzymce w Alpy.

Publikacja: 20.01.2020 05:04

Do Davos wybiera się 119 miliarderów

Foto: Bloomberg

W tej elitarnej grupie, wartej w sumie około pół biliona dolarów, znajdą się stali bywalcy, tacy jak Ray Dalio – założyciel Bridgewater Associates, Steve Schwarzman – szef Blackstone Group, czy Jamie Dimon – prezes JPMorgan Chase & Co. Ich nazwiska widnieją na liście ponad 2 tys. gości z prawie 100 krajów, którzy wezmą udział w dorocznym Światowym Forum Gospodarczym w Davos.

– Jestem tu co roku od 40 lat – przyznał Rahul Bajaj z Indii. Nic zatem dziwnego, że czuje się w Davos jak w domu, tym bardziej że będzie mu towarzyszyło co najmniej 18 innych indyjskich miliarderów o łącznej wartości netto około 100 mld USD i reprezentujących szeroki wachlarz interesów: spółki technologiczne, huty czy fabryki motocykli. Sześciu z nich jest w indeksie miliarderów Bloomberga, który grupuje 500 najbogatszych ludzi świata.

Grupa hinduskich miliarderów pod względem liczebności ustąpi w Davos jedynie przedstawicielom USA, których na forum gospodarczym będzie 33. Trzecie miejsce w tej klasyfikacji zajmie Rosja, skąd przybędzie siedmiu miliarderów.

Jednym z nich będzie magnat branży wydobywczej Alisher Usmanow. W okazjonalnym e-mailu napisał: „Światowe Forum Gospodarcze w Davos jest jedynym miejscem tego rodzaju, gdzie jednocześnie można spotkać głowy państw, wodzów globalnego biznesu i liderów opinii publicznej".

Większość miliarderów przyleci do Davos własnymi odrzutowcami, co ma się nijak do raportu o światowych zagrożeniach, w którym w tym roku po raz pierwszy na czołowych pięciu miejscach umieszczono kwestie związane z kryzysem klimatycznym.

Poza oficjalnymi gośćmi w Davos jest zazwyczaj mnóstwo uczestników nieoficjalnych spotkań, a długotrwałą tradycją tego kurortu jest to, że o najważniejszych imprezach wiedzą tylko ci, którzy wzięli w nich udział.

Jak co roku będą panele, np. „Wyrównywanie krajowych i globalnych nierówności". – Wielu ludzi mówi o uczestnictwie, sprawiedliwości, równości i przejrzystości, ale prawie nikt nie podnosi kwestii unikania płacenia podatków – skonkludował Rutger Bregman, holenderski historyk. JB

Gospodarka światowa
Czy Unia sama będzie „ratowała” klimat Ziemi?
Gospodarka światowa
Niemieckie spółki mogą pozytywnie zaskoczyć. Będą najlepsze w Europie?
Gospodarka światowa
Etiopia uruchomi giełdę - po raz pierwszy od rządów cesarza
Gospodarka światowa
Najgorsze gospodarki ubiegłego roku
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Gospodarka światowa
Argentyński Merval urósł najmocniej, a giełda łotewska była najsłabsza
Gospodarka światowa
Które kraje mają największy problem z wysoką inflacją oraz stopami procentowymi?