Do Davos wybiera się 119 miliarderów

Przepaść między najbogatszymi i resztą ludzkości wciąż się powiększa, a w tym tygodniu w Szwajcarii pojawi się co najmniej 119 miliarderów, którzy dołączą do bankierów, polityków i innych osobistości w ich dorocznej pielgrzymce w Alpy.

Publikacja: 20.01.2020 05:04

Do Davos wybiera się 119 miliarderów

Foto: Bloomberg

W tej elitarnej grupie, wartej w sumie około pół biliona dolarów, znajdą się stali bywalcy, tacy jak Ray Dalio – założyciel Bridgewater Associates, Steve Schwarzman – szef Blackstone Group, czy Jamie Dimon – prezes JPMorgan Chase & Co. Ich nazwiska widnieją na liście ponad 2 tys. gości z prawie 100 krajów, którzy wezmą udział w dorocznym Światowym Forum Gospodarczym w Davos.

– Jestem tu co roku od 40 lat – przyznał Rahul Bajaj z Indii. Nic zatem dziwnego, że czuje się w Davos jak w domu, tym bardziej że będzie mu towarzyszyło co najmniej 18 innych indyjskich miliarderów o łącznej wartości netto około 100 mld USD i reprezentujących szeroki wachlarz interesów: spółki technologiczne, huty czy fabryki motocykli. Sześciu z nich jest w indeksie miliarderów Bloomberga, który grupuje 500 najbogatszych ludzi świata.

Grupa hinduskich miliarderów pod względem liczebności ustąpi w Davos jedynie przedstawicielom USA, których na forum gospodarczym będzie 33. Trzecie miejsce w tej klasyfikacji zajmie Rosja, skąd przybędzie siedmiu miliarderów.

Jednym z nich będzie magnat branży wydobywczej Alisher Usmanow. W okazjonalnym e-mailu napisał: „Światowe Forum Gospodarcze w Davos jest jedynym miejscem tego rodzaju, gdzie jednocześnie można spotkać głowy państw, wodzów globalnego biznesu i liderów opinii publicznej".

Większość miliarderów przyleci do Davos własnymi odrzutowcami, co ma się nijak do raportu o światowych zagrożeniach, w którym w tym roku po raz pierwszy na czołowych pięciu miejscach umieszczono kwestie związane z kryzysem klimatycznym.

Poza oficjalnymi gośćmi w Davos jest zazwyczaj mnóstwo uczestników nieoficjalnych spotkań, a długotrwałą tradycją tego kurortu jest to, że o najważniejszych imprezach wiedzą tylko ci, którzy wzięli w nich udział.

Jak co roku będą panele, np. „Wyrównywanie krajowych i globalnych nierówności". – Wielu ludzi mówi o uczestnictwie, sprawiedliwości, równości i przejrzystości, ale prawie nikt nie podnosi kwestii unikania płacenia podatków – skonkludował Rutger Bregman, holenderski historyk. JB

Gospodarka światowa
Jak zareagowały rynki po krótkim stanie wojennym w Korei? Analitycy zaskoczeni
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Polityczny kryzys zaczął ciążyć rynkowi długu
Gospodarka światowa
Stan wojenny w Korei Południowej osłabił wona
Gospodarka światowa
Turecka inflacja nie zahamuje łagodzenia polityki pieniężnej?
Gospodarka światowa
Szokujące Prognozy Saxo Banku na 2025 rok
Gospodarka światowa
Grudzień też okaże się dobry dla Wall Street?