Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 02.06.2020 15:02 Publikacja: 02.06.2020 15:02
Francuski prezydent Emmanuel Macron przekonał kanclerz Niemiec Angelę Merkel do pakietu pomocowego dla państw Wspólnoty.
Foto: POOL/AFP
500 mld euro grantów dla państw członkowskich, 250 mld euro nisko oprocentowanych pożyczek i do tego wieloletnia perspektywa budżetowa na lata 2021–2027 opiewająca aż na 1,1 bln euro – w ten sposób Komisja Europejska chce bronić Unii przed gospodarczą „straconą dekadą". I jak na razie wygląda na to, że Polska nie straci finansowo na tym wielkim pakiecie pomocowym. Z funduszu odbudowy gospodarki (nazwanego Next Generation EU) mamy dostać 37,7 mld euro grantów i 26,1 mld euro pożyczek. Większymi beneficjentami od Polski będą tylko: Włochy, Hiszpania i Francja. Do tego trzeba doliczyć zwiększenie wydatków na fundusze spójności i wspólną politykę rolną. Przed pandemią planowano, że dostaniemy z tej puli 98 mld euro, teraz zapowiada się na więcej. Czyżby Komisja Europejska chciała osłodzić Polsce i innym krajom naszego regionu plan ratowania gospodarek Europy Południowej? Wcześniej pojawiały się bowiem wyliczenia, że Polska może stać się płatnikiem netto do wspólnego budżetu (dotyczyły wartej 500 mld euro propozycji funduszu odbudowy unijnych gospodarek złożonej wspólnie przez niemiecką kanclerz Angelę Merkel i francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Turecki bank centralny zaskoczył w czwartek rynki, podnosząc główną stopę procentową, tygodniową stopę odkupu, z 42,5 do 46 proc., kończąc tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.
Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową o 25 pb., co było zgodne z prognozami analityków.
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
Ryzyko recesji w USA znacząco wzrosło, głównie z powodu eskalacji napięć handlowych i wprowadzenia nowych ceł – mówi Marcin Dąbrowski, zarządzający White Berg TFI.
Nowa umowa z firmami z USA poprawi pozycję PEJ przy realizacji projektu budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Ten realizujemy dalej z naszymi partnerami – mówi Wojciech Wrochna wiceminister przemysłu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
„Cła są dźwignią polityczną o niezamierzonych konsekwencjach” – pisze WTO w raporcie z frontu wojny celnej. Ameryka Północna odnotuje spadek eksportu o 12,6 proc., a importu o 9,6 proc. w 2025 roku.
Inflacja bazowa w Polsce nie była niższa od blisko czterech lat – podał w środę NBP. Jednocześnie z nowych danych Eurostatu wynika, że powróciliśmy na unijne podium inflacyjne.
Polska zajmuje niechlubne trzecie miejsce w zestawieniu krajów o największych barierach dla biznesu. Rodzime firmy najbardziej narzekają na koszty pracy. Jak to zmienić?
Administracja prezydenta Donalda Trumpa ma negocjować z ponad 70 państwami, by ograniczyły relacje gospodarcze z Chinami - informuje „The Wall Street Journal”. Trump chce w ten sposób uciąć import chińskich produktów za pośrednictwem innych rynków.
Susza spowodowała, że Ren obniżył się do krytycznego poziomu 78 cm w Kaub – najniższego od 2023 r. Poniżej tego poziomu transport staje się poważnie ograniczony. Koszty wzrosły, a ceny frachtu oleju napędowego osiągnęły najwyższy poziom od 2022 r.
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas