W strefie euro czerwiec gorszy od maja?

Koniunktura w strefie euro jest w czerwcu gorsza niż była w maju, pomimo zniesienia większości ograniczeń aktywności ekonomicznej – sugerują ankietowe badania wśród firm. Ekonomiści nie mają wątpliwości, że czerwiec przyniósł poprawę koniunktury w porównaniu do maja, ale pozostaje ona daleka od przedkryzysowej normalności.

Publikacja: 23.06.2020 10:51

W strefie euro czerwiec gorszy od maja?

Foto: Adobestock

Jak podała we wtorek firma IHS Markit, zbiorczy PMI, mierzący koniunkturę w sektorze przemysłowym i usługowym na podstawie ankiety wśród menedżerów logistyki przedsiębiorstw, wzrósł w czerwcu w strefie euro do 47,5 pkt z 31,9 pkt w maju. To jego druga zwyżka z rzędu. W kwietniu był na najniższym w historii poziomie 13,6 pkt.

Pomimo odbicia, PMI pozostaje poniżej 50 pkt. A to oznacza, że gospodarka (albo dany sektor) kurczy się w ujęciu miesiąc do miesiąca. Dystans od tej granicy to miara tempa tych zmian. Czerwcowy wynik sugeruje, że pomimo odmrożenia gospodarki eurolandu więcej firm odnotowało w czerwcu pogorszenie swojej sytuacji w stosunku do maja niż jej poprawę.

„To kłóci się z poprawą koniunktury widoczną w danych wysokiej częstotliwości (np. zużycie energii elektrycznej, ruch na drogach itp. – red.)" – skomentowała wtorkowe dane Jessica Hinds, ekonomistka z firmy analitycznej Capital Economics.

Ekonomiści spodziewali się wprawdzie jeszcze niższego odczytu PMI w strefie euro (przeciętnie na poziomie 42,4 pkt), ale doniesienia IHS Markit i tak są rozczarowujące. Szczególnie, że poniżej 50 pkt zbiorczy PMI utrzymał się też w Niemczech (wzrósł do 45,8 pkt z 32,3 pkt w maju), największej gospodarce strefy euro. Słaba wciąż koniunktura nie jest więc wyłącznie konsekwencją kryzysu w najmocniej dotkniętych pandemią koronawirusa krajach południa. Na ścieżkę wzrostu gospodarczego wróciła za to Francja, gdzie zbiorczy PMI wzrósł w czerwcu do 51,3 pkt z 32,1 pkt w maju.

Biorąc pod uwagę całą strefę euro, koniunktura pozostaje słaba zarówno w sektorze usługowym, jak i w przemyśle. Główna składowa usługowego PMI (pełny wskaźnik zostanie opublikowany na początku maja), wyrażająca zmianę poziomu bieżącej aktywności firm, wzrosła w czerwcu do 47,4 pkt z 30,5 pkt w maju. Z kolei główna składowa przemysłowego PMI, wyrażająca zmianę produkcji w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wzrosła do 48,2 pkt z 35,6 pkt w maju. Ogólny przemysłowy PMI, który pokazuje też m.in. zmiany wartości zamówień oraz zatrudnienia w firmach, zwyżkował do 46,9 pkt z 39,4 pkt miesiąc wcześniej.

Ankietowe badania IHS Markit świadczą o tym, że gospodarka strefy euro pozostaje w głębokiej recesji. Już w I kwartale jej PKB zmalał o 3,8 proc. w porównaniu do IV kwartału, choć pandemia koronawirusa paraliżowała gospodarkę przez niespełna miesiąc. PKB Niemiec zmalał o 2,2 proc., a Francji o 5,8 proc. Drugi kwartał z pewnością okaże się znacznie gorszy. – Wyraźne odbicie PMI na przestrzeni II kwartału sugeruje, że spadek PKB w tym okresie nie będzie jednak tak katastrofalny, jak się obawialiśmy – zaznaczyła Hinds.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata