Ożywienie wyraźnie traci tempo

Poprawa koniunktury gospodarczej wyhamowała w strefie euro. Według wstępnych danych wskaźnik PMI dla przemysłu strefy euro spadł z 51,8 pkt w lipcu do 51,7 pkt w sierpniu, gdy prognozowano jego wzrost do 52,9 pkt. Indeks dla sektora usług spadł natomiast z 54,7 pkt do 50,1 pkt. Poziom 50 pkt oddziela w sondażach PMI recesję od ekspansji.

Publikacja: 22.08.2020 05:06

Ożywienie wyraźnie traci tempo

Foto: Fotolia

W Niemczech PMI dla sektora usług spadł z 55,6 pkt w lipcu do 50,8 pkt w sierpniu, ale dla przemysłu wzrósł z 51 pkt do 53 pkt. We Francji przemysłowy PMI zmniejszył się z 52,4 pkt do recesyjnego poziomu 49 pkt, a usługowy z 57,3 pkt do 51,9 pkt.

– Odbicie gospodarcze w strefie euro straciło tempo w sierpniu, co podkreśla słabość popytu związaną z pandemią Covid-19. Ożywienie zostało podminowane przez rosnącą liczbę przypadków zachorowań na koronawirusa w różnych częściach strefy euro – wskazuje Andrew Harker, ekonomista z IHS Markit, firmy badawczej przeprowadzającej sondaże PMI.

– Spadek PMI dla przemysłu i sektora usług strefy euro w sierpniu sugeruje, że początkowe ożywienie gospodarcze w kształcie litery „V", które nastąpiło po zniesieniu restrykcji pandemicznych, traci już siłę. Podejrzewamy, że aktywność gospodarcza będzie poniżej poziomu sprzed kryzysu przez kilka następnych lat – twierdzi Jessica Hinds, ekonomistka z firmy badawczej Capital Economics.

Foto: GG Parkiet

Zaskakująco dobre dane napłynęły natomiast z Wielkiej Brytanii. PMI dla sektora usług wzrósł z 56,5 pkt w lipcu do 60,1 pkt w sierpniu. Indeks dla przemysłu zwiększył się w tym czasie z 53,3 pkt do 55,3 pkt. Sektorowi usług pomógł m.in. rządowy program (o nazwie „Eat Out to Help Out"), w ramach którego wprowadzono zniżki w części restauracji. Dobrym sygnałem jest też wzrost nowych zamówień w brytyjskich fabrykach. Niepokoić może jednak to, że sektor prywatny zmniejsza zatrudnienie, co ma związek z ograniczaniem przez rząd programu „postojowego". Ma on wygasnąć do końca października.

– Dane PMI wyglądają jakby pokazywały ożywienie w kształcie litery „V", ale mamy do czynienia w dużej mierze z odbiciem popytu po kwarantannie. Jego poziom jest wciąż mniejszy niż przed pandemią, a zwolnienia nabierają tempa – przypomina Alpesh Paleja, analityk CBI.

– Gospodarka globalna nie wróciła jeszcze do pełnej sprawności i dopóki nie będzie gotowa szczepionka, nie będzie możliwy pełny powrót gospodarki do życia, takiego jak było na początku roku. Inwestorzy mogą mieć nadzieję, że rządy, wspierane przez banki centralne, będą nadal łatały dziury zrobione przez koronawirusa, tak długo, jak będzie to potrzebne – uważa Jai Malhi, strateg z JPMorgan Asset Management. HK

Gospodarka światowa
Duża poprawa nastrojów w unijnym przemyśle. Nieoczekiwany efekt Donalda Trumpa?
Gospodarka światowa
Bank Japonii podniósł główną stopę do 0,5 proc.
Gospodarka światowa
Walka z emisjami CO2 nie jest już modna
Gospodarka światowa
Trump w Davos: Ceny ropy i stopy procentowe muszą spaść
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny znów obciął stopy
Gospodarka światowa
USA nie odetną się od Europy