W Niemczech PMI dla sektora usług spadł z 55,6 pkt w lipcu do 50,8 pkt w sierpniu, ale dla przemysłu wzrósł z 51 pkt do 53 pkt. We Francji przemysłowy PMI zmniejszył się z 52,4 pkt do recesyjnego poziomu 49 pkt, a usługowy z 57,3 pkt do 51,9 pkt.
– Odbicie gospodarcze w strefie euro straciło tempo w sierpniu, co podkreśla słabość popytu związaną z pandemią Covid-19. Ożywienie zostało podminowane przez rosnącą liczbę przypadków zachorowań na koronawirusa w różnych częściach strefy euro – wskazuje Andrew Harker, ekonomista z IHS Markit, firmy badawczej przeprowadzającej sondaże PMI.
– Spadek PMI dla przemysłu i sektora usług strefy euro w sierpniu sugeruje, że początkowe ożywienie gospodarcze w kształcie litery „V", które nastąpiło po zniesieniu restrykcji pandemicznych, traci już siłę. Podejrzewamy, że aktywność gospodarcza będzie poniżej poziomu sprzed kryzysu przez kilka następnych lat – twierdzi Jessica Hinds, ekonomistka z firmy badawczej Capital Economics.
Zaskakująco dobre dane napłynęły natomiast z Wielkiej Brytanii. PMI dla sektora usług wzrósł z 56,5 pkt w lipcu do 60,1 pkt w sierpniu. Indeks dla przemysłu zwiększył się w tym czasie z 53,3 pkt do 55,3 pkt. Sektorowi usług pomógł m.in. rządowy program (o nazwie „Eat Out to Help Out"), w ramach którego wprowadzono zniżki w części restauracji. Dobrym sygnałem jest też wzrost nowych zamówień w brytyjskich fabrykach. Niepokoić może jednak to, że sektor prywatny zmniejsza zatrudnienie, co ma związek z ograniczaniem przez rząd programu „postojowego". Ma on wygasnąć do końca października.