Chiny: pożyczkodawcy kontra pandemia

Pięć największych chińskich banków odnotowało najsilniejsze spadki zysków od co najmniej dekady, przygotowując się na falę niespłacanych kredytów. Wszystko przez pandemię, która z Państwa Środka rozlała się na cały świat.

Publikacja: 01.09.2020 05:00

Chiny: pożyczkodawcy kontra pandemia

Foto: AFP

Chińskie banki, które są jednymi z największych na świecie pod względem aktywów, znalazły się na pierwszej linii rządowej walki, która miała na celu złagodzenie skutków pandemii dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

Pięciu pożyczkodawców – Industrial and Commercial Bank of China, China Construction Bank, Agricultural Bank of China, Bank of China i Bank of Communications – odnotowało w I półroczu co najmniej 10-proc. spadek zysków. Wyniki są gorsze, ponieważ pożyczkodawcy musieli utworzyć rezerwy na poczet prawdopodobnej fali niespłacanych kredytów.

– Banki zostały poproszone o wypełnienie „służby krajowej". Poproszono je o wsparcie gospodarki kosztem własnej siły operacyjnej – powiedział Jason Tan, analityk z CreditSights, w wywiadzie dla CNBC.

Chiński rząd poinformował w czerwcu, że władze wymuszą na instytucjach finansowych poświęcenie w tym roku 1,5 bln juanów (212 mld USD) zysków, aby wesprzeć wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa poprzez obniżenie oprocentowania i opłat kredytowych oraz odroczenie spłaty kredytu.

Dane pokazują, że lepiej radzą sobie mniejsi pożyczkodawcy. Analitycy z Morgan Stanley wskazali, że zyski operacyjne chińskich banków średniej wielkości wzrosły o 8–27 proc. w drugim kwartale w porównaniu z rokiem ubiegłym. To lepszy wynik niż w przypadku siedmiu największych banków, które odnotowały spadki.

Analitycy z firmy inwestycyjnej Jefferies stwierdzili, że jest bardzo prawdopodobne, iż chińskie banki obniżą dywidendę w tym roku. Ma ona jednak wzrosnąć w 2021 r. DOS

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata