Turecka waluta uklepuje dno

Lira turecka jest najniżej w historii, a rezerwy banku centralnego stopniały już w tym roku o 40 proc.

Publikacja: 17.09.2020 05:10

Turecka waluta uklepuje dno

Foto: Bloomberg

Starania banku centralnego Turcji nie przynoszą efektu i krajowa waluta notuje kolejne minima. Ponadto inflacja znajduje się znacząco powyżej oficjalnego celu rządowego, na czym cierpią oszczędności obywateli.

Kurs na dnie

Turecka waluta jest obecnie najtańsza w historii. Od początku roku lira turecka wobec dolara amerykańskiego staniała o blisko 26 proc. W tym tygodniu kurs sięgnął rekordowo niskiego poziomu 7,5 liry tureckiej za dolara. Bank centralny stara się ujarzmić walutę, ale bezskutecznie. Ostatni cios przyszedł ze strony agencji Moody's, która obniżyła rating Turcji głębiej do poziomu nieinwestycyjnego, powołując się na pogarszającą się słabość zewnętrzną, erozję buforów fiskalnych i wyzwania instytucjonalne. Agencja obniżyła rating Turcji do B2 z B1 i utrzymała negatywne nastawienie do kraju. W efekcie rating Turcji pozostaje obecnie na takim samym poziomie jak Tanzanii, Rwandy czy Jamajki.

Wcześniej swoją długoterminową perspektywę ratingu wobec Turcji zmienił również Fitch Ratings. Agencja obniżyła perspektywę w zakresie niewypłacalności ze stabilnej na negatywną. Rewizja ta wynikała ze wzrostu ryzyka finansowego kraju w wyniku m.in. wyczerpywania się rezerw walutowych. Specjaliści uważają, że od początku roku aż do września rezerwy walutowe Turcji (z wyłączeniem złota) spadły o 40 proc., do 44,9 mld USD.

Foto: GG Parkiet

Bank centralny pozbywa się rezerw walutowych, ale zwiększa kruszcowe. Turcja jest na dobrej drodze, aby w tym roku wyprodukować rekordową ilość złota, a bank centralny prawdopodobnie kupi je w całości. W 2017 r. w Turcji wprowadzono ustawę, która daje bankowi centralnemu pierwszeństwo w przypadku zakupu złota od krajowych producentów. W tym roku Turcja ma wyprodukować 44 tony złota.

– Bank centralny jest naszym jedynym nabywcą od czasu zmiany przepisów – powiedział Hasan Yucel, szef tureckiego Stowarzyszenia Górników Złota.

Problem w kraju stanowi również wysoka inflacja, która znajduje się znacznie powyżej oficjalnego rządowego celu, który wynosi 5 proc. W czerwcu wzrost cen sięgnął rekordowych w tym roku 12,62 proc. Z kolei w sierpniu inflacja sięgnęła 11,77 proc. Analitycy podkreślają, że turecki rząd nie podejmuje wystarczających działań w celu zacieśnienia polityki pieniężnej. W dłuższej perspektywie będzie to negatywnie wpływać na lirę turecką.

Szukanie schronienia

W obliczu narastającej deprecjacji liry oraz wysokiej inflacji gospodarstwa domowe i inwestorzy szukają sposobów na ochronę swojego kapitału, m.in. w walutach. Kwota depozytów walutowych w tureckich bankach sięgnęła w ubiegłym miesiącu 248,6 mld USD – co jest najwyższym poziomem od lat. Oprócz walut Turcy szukają okazji na zagranicznym rynku długu, w kraju występują bowiem ujemne realne stopy procentowe. W sumie Turcy posiadają obecnie rekordowe 17,1 mld USD w zagranicznych obligacjach. Wzmożone zainteresowanie widać również na rynku metali szlachetnych. Tylko w ciągu dwóch pierwszych tygodni sierpnia Turcy kupili złoto o wartości 7 mld USD.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata