Bank centralny największym inwestorem

Bank Japonii stał się największym posiadaczem akcji japońskich. Na koniec listopada znajdowały się w jego portfelu akcje warte łącznie 45,1 bln jenów (434 mld USD lub 1,6 bln zł) – mówią wyliczenia NLI Research Institute.

Publikacja: 09.12.2020 05:02

Bank centralny największym inwestorem

Foto: Bloomberg

Na drugim miejscu wśród posiadaczy akcji japońskich znalazł się państwowy fundusz emerytalny GPIF, w którego rękach znajdowały się wówczas papiery warte 44,8 bln jenów. Do tych dwóch instytucji należą akcje odpowiadające łącznie za blisko 13 proc. kapitalizacji japońskich giełd.

Japoński bank centralny kupuje akcje, inwestując w ETF-y oraz w fundusze typu REIT. Robi to, w ramach obecnie obowiązujących programów, od 10 lat. (Wcześniej też kupował ETF-y, ale na dużo mniejszą skalę). GIPF od 2014 r. zwiększa natomiast swoje inwestycje na rynku akcji. Podniósł wówczas docelowy udział akcji japońskich w swoim portfelu dwukrotnie, do 25 proc.

– Bank Japonii nigdy jeszcze nie zrealizował zysków z akcji, a tylko powiększa swój portfel ETF-ów. GIPF musi natomiast sprzedawać akcje, gdy są one wysoko, by w ten sposób dostosować ich wagę w swoim portfelu – twierdzi Takashi Ito, analityk Nomury.

GG Parkiet

Indeks Nikkei 225 zyskał od początku roku prawie 12 proc., a od dołka z marca około 60 proc. W listopadzie znalazł się najwyżej od 1991 r. Analitycy szacują, że niezrealizowane zyski Banku Japonii z rynku akcji przekraczały w zeszłym miesiącu 10 bln jenów.

Udział Banku Japonii w rynku akcji może się jeszcze zwiększyć w nadchodzących miesiącach. Jego silnym działaniom stymulacyjnym towarzyszy rządowa stymulacja fiskalna. Premier Yoshihige Suga ogłosił we wtorek nowy pakiet stymulacyjny opiewający na równowartość 708 mld USD. Dwa poprzednie pakiety uchwalone w tym roku przez japoński parlament były warte łącznie 2,2 bln USD. HK

Gospodarka światowa
Komu sprzyjają fortuna i sondaże na ostatniej prostej kampanii?
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka światowa
Czy hazard wykreuje prezydenta USA? Bukmacherzy lepsi niż Instytut Gallupa
Gospodarka światowa
Warren Buffett pozbywa się akcji Apple. Miliarder gromadzi gotówkę
Gospodarka światowa
Kurs akcji pomnożony przez 70 tysięcy. Kto się tak obłowił?
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka światowa
Październik na minusie. W czwartek Wall Street pogrążona przez Big Tech
Gospodarka światowa
Rośnie zaufanie amerykańskich konsumentów