Prognozy MFW. Ożywienie spotęguje nierówności

Na spektakularne ożywienie gospodarcze w tym roku liczyć mogą głównie najbogatsze kraje, w których sprawnie przebiega akcja szczepień, a rządy nie zaciskają pasa.

Publikacja: 06.04.2021 14:12

Prognozy MFW. Ożywienie spotęguje nierówności

Foto: Adobestock

Aktywność w światowej gospodarce zwiększy się w tym roku o 6 proc., a w 2022 r. o 4,4 proc., po spadku o 3,3 proc. w 2020 r. – ocenia obecnie Międzynarodowy Fundusz Walutowy w swojej flagowej publikacji „World Economic Outlook". W styczniu oceniał perspektywy światowej gospodarki nieco ostrożniej. Oczekiwał zwyżki globalnego PKB w tym i w kolejnym roku o – odpowiednio – 5,5 i 4,2 proc.

Waszyngtońska instytucja podkreśla jednak, że rewizja jej prognoz jest podyktowana głównie poprawą perspektyw gospodarek wysokorozwiniętych. Dotyczy to w szczególności USA, gdzie PKB w tym roku według MFW zwiększy się o 6,4 proc., zamiast o 5,1 proc., a w 2022 r. o 3,5 proc. zamiast o 2,5 proc. To zasługa potężnych bodźców fiskalnych, które amerykańskiej gospodarce aplikuje administracja Joe Bidena, ale też szybko postępującej akcji szczepień.

- Dzięki temu USA to jedyna duża gospodarka, której PKB w świetle obecnych prognoz w 2022 r. przekroczy poziom, który miał osiągnąć w scenariuszu sprzed pandemii – napisali we wtorkowym raporcie ekonomiści waszyngtońskiej instytucji.

Perspektywy gospodarki strefy euro MFW także ocenia dziś nieco lepiej niż w styczniu, ale gorzej niż jeszcze w październiku ub.r. Obecnie ekonomiści Funduszu sądzą, że PKB unii walutowej zwiększy się w tym roku o 4,4 proc., a w przyszłym roku o 3,8 proc., po załamaniu o 6,6 proc. w 2020 r.

„Ścieżki ożywienia gospodarczego niebezpiecznie się rozbiegają, gdyż kraje, które wolniej szczepią przeciwko Covid-19, mają mniejszą przestrzeń do prowadzenia polityki wspierającej gospodarkę lub w większym stopniu polegają na turystyce, radzą sobie gorzej niż inne" – podkreślają ekonomiści z MFW. Wskazują w tym kontekście, że gospodarki rozwijające się nie mogą w większości liczyć na tak szybką odbudowę aktywności ekonomicznej po pandemii jak kraje rozwinięte.

Prognozy MFW dla Polski, choć lepsze niż w październiku (w styczniu nie były aktualizowane), pozostają ostrożne. Waszyngtońska instytucja spodziewa się, że polski PKB w tym roku zwiększy się o 3,5 proc., a w 2022 r. o 4,5 proc., po zniżce o 2,7 proc. w 2020 r. W poprzedniej edycji „WEO" Fundusz spodziewał się w tym roku odbicia aktywności w polskiej gospodarce o 4,6 proc., ale wtedy jeszcze szacował, że w 2020 r. zmalała ona o 3,6 proc.

Dla porównania, ankietowani przez „Parkiet" i „Rzeczpospolitą" na przełomie marca i kwietnia ekonomiści przeciętnie przewidują, że w tym roku PKB Polski zwiększy się o 4,1 proc., a w 2022 r. o 4,7 proc.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata