Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 09.07.2021 05:00 Publikacja: 09.07.2021 05:00
Foto: Adobestock
Próby, które przeprowadzono w latach 2015–2019, zainicjowane zostały przez radę miasta Reykjaviku i islandzki rząd w odpowiedzi na żądania związków zawodowych i organizacji obywatelskich. Udział w badaniu wziął ponad 1 proc. populacji pracującej w kraju, która przeszła z pracy 40 godzin tygodniowo na 35 godzin tygodniowo, bez obniżenia wynagrodzenia. Wyniki badań wykazały, że krótszy czas pracy był bez wpływu na wydajność pracowników, a w niektórych przypadkach nawet ją poprawił, co naukowcy nazwali „przełomowymi dowodami na skuteczność skrócenia czasu pracy".Ponadto mniej godzin w pracy spowodowało poprawę samopoczucia pracowników. Zmniejszył się ich stres i wypalenie zawodowe, a także poprawił stan zdrowia i równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.DOS
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inwestorów ucieszyła zapowiedź tego, że najbogatszy miliarder na świecie zmniejszy zaangażowanie w administracji Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Kraje afrykańskie będą musiały wydać miliardy dolarów na nowe plantacje oraz systemy nawadniające. Dlatego ceny będą nadal rosły, chociaż już podwajają się co roku.
Prezydent Stanów Zjednoczonych zarówno kieruje się doświadczeniami z lat 80., jak i chętnie słucha doradców, takich jak Peter Navarro. Marzy o powrocie swojego kraju do potęgi przemysłowej, jaką był w latach poprzedzających liberalizację handlu światowego.
Zmarł papież Franciszek. O śmierci głowy Kościoła katolickiego poinformował Watykan.
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
Turecki bank centralny zaskoczył w czwartek rynki, podnosząc główną stopę procentową, tygodniową stopę odkupu, z 42,5 do 46 proc., kończąc tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas