Chiński kanarek w rynkowej kopalni

W drugim kwartale tego roku wartość PKB wypracowanego w gospodarce USA okazała się wyższa niż w nieskażonym wirusem, ostatnim kwartale 2019 r. Amerykanie zdołali tym samym odrobić teoretycznie wszystkie straty, jakie wywołała pandemiczna recesja trwająca oficjalnie jedynie dwa miesiące (marzec–kwiecień 2020).

Aktualizacja: 15.08.2021 15:47 Publikacja: 15.08.2021 15:37

Chiński kanarek w rynkowej kopalni

Foto: AFP

Gospodarczy i rynkowy kryzys z 2020 r. nie powinien być traktowany jako fundament pod nowy cykl. Rozpoczęta w 2009 r. hossa wciąż trwa, wkraczając w ostatnim roku w spekulacyjną fazę, a równie długa gospodarcza ekspansja w inflacyjną odsłonę. Rysujący się na horyzoncie scenariusz stagflacji oraz tegoroczna rzeź chińskich spółek technologicznych mogą być zwiastunami prawdziwej zmiany trendów.

W połowie lipca tego roku amerykańskie Narodowe Biuro Analiz Ekonomicznych (NBER) ogłosiło, że pandemiczna recesja skończyła się oficjalnie w kwietniu 2020 r. Wcześniej, w czerwcu ub.r. NBER wyznaczyło luty 2020 r. jako okres szczytu trwającej od 2009 r. ekonomicznej ekspansji w USA. Nasuwa się proste pytanie, czy po tak długim okresie dobrej koniunktury może przyjść recesja trwająca, jak się właśnie okazało, jedynie dwa miesiące, a po 11 latach hossy trwająca jedynie trzy tygodnie bessa na rynkach akcji?

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata