Wiceprezes Huawei już w Chinach

Wiceprezes Huawei i Departament Sprawiedliwości USA zawarli w piątek porozumienie o warunkowym zawieszeniu postępowania o oszustwo, które było podstawą wniosku ekstradycyjnego Meng Wanzhou w Kanadzie

Publikacja: 25.09.2021 09:58

Wiceprezes Huawei już w Chinach

Foto: Bloomberg

Porozumienie, które umożliwiło Meng Wanzhou powrót do Chin, może zakończyć prawie trzyletnią sagę prawną, która skomplikowała stosunki między Stanami Zjednoczonymi, Chinami i Kanadą.

Sprawa w USA dotyczyła tego, czy Meng, która jest również córką założyciela Huawei Ren Zhengfei, wprowadziła HSBC w błąd co do relacji chińskiego telekomu z irańską spółką zależną Skycom, co według amerykańskiej prokuratury mogło narazić bank na ryzyko naruszenia sankcji.

Meng uczestniczyła w rozprawie w Nowym Jorku w formie wideokonferencji. W ramach porozumienia  uznała, że fakty związane ze sprawą są takie, jak określono w porozumieniu i jeśli naruszy ona  warunki porumienienia, fakty te mogą zostać użyte przeciwko niej. Po decyzji sądu w Nowym Jorku sąd w Vancouver, na wniosek USA, zakończył postępowanie ekstradycyjne wiceprezes Huawei.

Z dokumentów sądowych wynika, że przedstawiła ona HSBC nieprawdziwe informacje na temat związków Huawei z Skycom. Jeśli powie lub zasugeruje inaczej, może to naruszyć warunki umowy i doprowadzić do postawienia jej w stan oskarżenia. - Meng wzięła na siebie odpowiedzialność za swoją główną rolę w popełnieniu oszustwa na szkodę globalnej instytucji finansowej - poinformował prokurator Boeckmann w piątkowym oświadczeniu. Porozumienie obowiązuje na cztery lata, licząc od daty zatrzymania Meng i kończy się 1 grudnia 2022 r.

Dotychczas Huawei i zespół Meng zaprzeczali zarzutom USA, twierdząc, że kierownictwo HSBC wiedziało o związkach chińskiego telekomu z Skycom. Twierdzili, że sprawa była umotywowana politycznie.

Meng została aresztowana w grudniu 2018 roku na lotnisku w Vancouver na polecenie rządu USA i przebywała pod nadzorem elektronicznym w areszcie domowym w swojej rezydencji w Vancouver.

Po jej uwolnieniu, dwaj Kanadyjczycy Michael Spavor i Michael Kovrig przetrzymywani przez Chiny przez prawie trzy lata również zostali uwolnieni. Zostali oni aresztowani w Chinach w grudniu 2018 r. kilka dni po tym jak w Kanadzie zatrzymano na wniosek USA Meng Wanzhou. Na początku sierpnia Spavor został skazany za rzekome szpiegostwo na 11 lat więzienia i deportację. Proces Kovriga, którego także oskarżono o szpiegostwo, zakończył się w marcu br., ale od tego czasu nie wydano wyroku.

Tłumy ludzi z czerwonymi flagami, skandujących patriotyczne hasła powitało na lotnisku w Shenzhen powracającą do Chin wiceprezes koncernu Huawei Meng Wanzhou. Oprócz tłumu jej zwolenników powitała ją również oficjalna delegacja władz chińskich.

Meng, ubrana w czerwoną sukienkę w kolorze chińskiej flagi, podziękowała rządzącej Partii Komunistycznej i jej przywódcy Xi Jinpingowi za wsparcie. - W końcu wróciłam w ciepłe objęcia ojczyzny - powiedziała Meng. - Jako zwykły chiński obywatel przechodzący przez ten trudny czas, zawsze czułam ciepło i troskę partii, narodu i ludzi - dodała na przywitanie.

Agencja prasowa Xinhua poinformowała, że uwolnienie Meng było efektem "niestrudzonych wysiłków chińskiego rządu".

Decyzja o uwolnieniu wiceprezes chińskiego telekomu nie spodobała się senatorom republikańskim. - Uwolnienie pani Meng budzi poważne wątpliwości co do zdolności i chęci prezydenta Bidena do stawienia czoła zagrożeniu stwarzanemu przez firmę Huawei i Komunistyczną Partię Chin - skomentował natomiast senator Marco Rubio w wypowiedzi dla agencji Reutera. Senator Jim Risch oświadczył, że umowa to  "zwycięstwo dla jednego z najbardziej brutalnych i okrutnych reżimów na świecie".

Gospodarka światowa
Bank Japonii podniósł główną stopę do 0,5 proc.
Gospodarka światowa
Walka z emisjami CO2 nie jest już modna
Gospodarka światowa
Trump w Davos: Ceny ropy i stopy procentowe muszą spaść
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny znów obciął stopy
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
USA nie odetną się od Europy
Gospodarka światowa
500 mld USD na sztuczną inteligencję