Globalne aktywa netto wzrosły do 514 bln USD w 2020 r., ze 156 bln USD w 2000 r. – wynika z raportu McKinsey Global Institute. Do największego ich wzrostu doszło w tym czasie w Chinach – z 7 bln USD do 120 bln USD. W USA aktywa netto powiększyły się natomiast ponaddwukrotnie, do 90 bln USD.
Aktywa netto na całym świecie były w zeszłym roku 6,1-krotnie większe od globalnego PKB. Spośród kluczowych wielkich gospodarek ten współczynnik był najwyższy dla Chin, gdzie aktywa przewyższały PKB 8,2-krotnie, a najniższy dla USA, gdzie były 4,3 razy większe od PKB. Po przeliczeniu wartości aktywów netto w stosunku do PKB najlepiej wypadła Australia. Aktywa netto na jednego mieszkańca wyniosły tam (licząc z uwzględnieniem siły nabywczej) 356 tys. USD, podczas gdy w USA 272 tys. USD, a w Chinach 141 tys. USD. Na ostatnim miejscu znalazł się Meksyk ze 104 tys. USD na głowę. Wartość ta stanowi również średnią dla całego świata. Polski w tym raporcie nie uwzględniono.
Wzrost aktywów na świecie w ostatnich 20 latach był dużo większy niż w wzrost globalnego PKB. Według wyliczeń McKinseya ceny aktywów stały się już o około 50 proc. wyższe w stosunku do dochodów ludności, niż wynosi wieloletnia średnia. To w dużym stopniu skutek uboczny polityki ultraniskich stóp procentowych realizowanej przez kluczowe banki centralne. Niskie stopy napędzały m.in. wzrost cen nieruchomości, czyli klasy aktywów stanowiącej aż 68 proc. globalnego bogactwa niefinansowego.
– Wzrost aktywów netto napędzany wzrostem ich cen znacznie wyższym niż inflacja wywołuje wiele efektów ubocznych – twierdzi Jan Mischke, partner w McKinsey Global Institute. Jednym z tych skutków ubocznych mogą być bańki na rynkach nieruchomości, których pęknięcie prowadzi do kryzysów. Analitycy McKinsey Global Institute wskazują, że zbyt duże uzależnienie kreacji bogactwa od rynku nieruchomości może być niebezpieczne dla gospodarki globalnej. Zwracają też uwagę, że przez ostatnie 20 lat na każdego 1 USD nowych inwestycji na świecie przypadał wzrost zadłużenia o 2 USD. Ich zdaniem świat powinien szukać bardziej produktywnych sposobów powiększania majątków. HK