Europejskie akcje będą bić rekordy

Zdaniem specjalistów indeks Stoxx Europe 600 w przyszłym roku osiągnie 500 pkt i tym samym poprawi historyczny wynik. Motorem napędowym będą rosnące zyski przedsiębiorstw. Nie brakuje jednak czynników ryzyka.

Publikacja: 02.12.2021 05:06

Europejskie akcje będą bić rekordy

Foto: Adobestock

Europejskie akcje w ostatnich dniach odczuły wpływ globalnych obaw przed nowym wariantem koronawirusa Omikronem. Jednak zdaniem specjalistów w przyszłym roku można się spodziewać nowych rekordów kluczowych indeksów na Starym Kontynencie.

Szczyty na horyzoncie

W ubiegły piątek notowania indeksu Stoxx Europe 600 spadły o 3,7 proc. Wówczas na rynkach zapanowała panika związana z wykryciem wariantu omikron, który jest bardziej zaraźliwy niż poprzednie odmiany koronawirusa. WIG20 spadł wówczas o blisko 3,9 proc., czyli najmocniej od ponad roku. Jeszcze większe tąpnięcie nastąpiło na wykresach niemieckiego DAX i francuskiego CAC40, które spadły odpowiednio o 4,15 proc. i 4,75 proc. Początek tego tygodnia również był nerwowy, jednak w środę większość benchmarków w Europie odrabiała straty. W drugiej połowie sesji DAX rósł o 1,9 proc., a CAC40 – o 1,8 proc.

Analitycy widzą jednak potencjał do osiągnięcia przez europejskie indeksy nowych szczytów w przyszłym roku. Reuters przeprowadził ankietę wśród 23 zarządzających funduszami, strategów oraz brokerów. Wynika z niej, że Stoxx Europe 600 do końca lipca osiągnie poziom 500 pkt, czyli o 10 pkt pobije obecny rekord. Oznaczałoby to zwyżkę o 6,6 proc. z obecnych poziomów.

– Spodziewamy się, że zyski będą kluczowym czynnikiem wpływającym na globalne akcje i dotyczy to również strefy euro – powiedział Philipp Lisibach, główny globalny strateg Credit Suisse. Zdaniem specjalistów notowania DAX mogą wzrosnąć o 7,4 proc. do końca I półrocza 2021 r., a CAC40 zyska w tym czasie 5,1 proc.

Czynniki ryzyka

Nastroje gospodarcze w strefie euro pogorszyły się w listopadzie z powodu obaw konsumentów przed czwartą falą pandemii – mierzący je wskaźnik wyniósł 116,5 pkt wobec 117,6 pkt miesiąc wcześniej. Z kolei z danych instytutu Ifo wynika, że morale niemieckich przedsiębiorców pogorszyło się piąty miesiąc z rzędu, gdy wąskie gardła w dostawach uderzyły w przemysł. Indeks Ifo mierzący klimat biznesowy w Niemczech spadł do 96,5 pkt z 97,7 w październiku.

– Przeciwności w Europie nagle narosły wraz ze wzrostem cen energii, rosnącymi infekcjami i opóźnieniami w dostawach. Stwarza to krótko-terminową niepewność, ale napięcie powinno osłabnąć w przyszłym roku – powiedział Tomas Hildebrandt, starszy menedżer portfela w Evli Bank.

GG Parkiet

Większość analityków nadal utrzymuje pozytywne nastawienie na przyszłość, ale niektórzy przewidują ponurą końcówkę przyszłego roku dla rynku akcji.

Stephane Ekolo, strateg w domu maklerskim Tradition, uważa, że Stoxx Europe 600 spadnie do 430 pkt pod koniec 2022 r., ponieważ wzrost gospodarczy spowolni.

– Wierzę, że zyski przedsiębiorstw prawdopodobnie ulegną pogorszeniu w ciągu najbliższych sześciu miesięcy z powodu ciągłych zakłóceń w łańcuchu dostaw, zanikaniu efektu otwierania gospodarek, potencjalnego ryzyka obostrzeń i wzrostu realnych stóp – powiedział Ekolo.

Niepewność w 2022 r. mogą generować także wybory prezydenckie we Francji. Urzędujący prezydent Emmanuel Macron prawdopodobnie zmierzy się ze skrajnie prawicowym pretendentem.

– Zwycięstwo eurosceptycznego prezydenta stanowiłoby ryzyko dla integracji europejskiej – zauważył Lisibach z Credit Suisse.

Gospodarka światowa
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz