USA: Rekordowa sprzedaż insiderów

Prezesi amerykańskich spółek oraz inni insiderzy sprzedali w tym roku akcje swoich firm warte rekordowe 69 mld USD.

Publikacja: 03.12.2021 05:02

Elon Musk sprzedał akcje Tesli za 9,85 mld USD. 6 listopada zamieścił na Twitterze ankietę, w której

Elon Musk sprzedał akcje Tesli za 9,85 mld USD. 6 listopada zamieścił na Twitterze ankietę, w której dopytywał się swoich obserwatorów, czy sprzedać pakiet 10 proc. udziałów Tesli

Foto: Bloomberg

To sprzedaż większa o 30 proc. niż przez cały 2020 r. i o 79 proc. wyższa od dziesięcioletniej średniej – mówią dane InsiderScore/Verity. Wyprzedaż akcji przez amerykańskich insiderów może się jeszcze znacząco zwiększyć w grudniu, gdyż miesiąc ten zwykle jest czasem, gdy część inwestorów sprzedaje akcje ze względów podatkowych.

– Wzrost dolarowej wartości wyprzedaży akcji dokonywanej przez amerykańskich insiderów w 2021 r. jest związany z wieloma czynnikami. Historycznie wysokie wyceny są jednak główną przyczyną. Aktywność na rynku „supersprzedających" pomogła podbić całkowitą sumę sprzedawanych akcji – twierdzi Ben Silverman, dyrektor działu analiz w InsiderScore/Verity.

Owymi „supersprzedającymi" byli miliarderzy Elon Musk, Jeff Bezos i Mark Zuckerberg. Wraz z rodziną Waltonów odpowiadali oni jak dotąd w tym roku za 37 proc. sprzedaży akcji przez insiderów w USA. Bezos sprzedał w tym roku akcje koncernu Amazon za łącznie 9,97 mld USD. Elon Musk sprzedał natomiast akcje Tesli za 9,85 mld USD. 6 listopada zamieścił na Twitterze ankietę, w której dopytywał się swoich obserwatorów, czy sprzedać pakiet 10 proc. udziałów Tesli. Mark Zuckerberg pozbył się natomiast pakietu akcji Meta (Facebooka) wartego 4,47 mld USD.

Papiery swoich spółek wyprzedawali w tym roku również insiderzy z innych firm technologicznych. Larry Page i Sergey Brin, założyciele Google'a, sprzedali pakiety akcji koncernu Alphabet warte po 1,5 mld USD. Satya Nadella, prezes Microsoftu, pozbył się w zeszłym miesiącu połowy swojego pakietu udziałów w tej spółce. Sprzedał go za 235 mln USD.

Część z insiderów wyprzedawała akcje ze względów podatkowych. Demokraci dążą do podwyżek podatków dla bogatych Amerykanów, a niektóre rządzone przez nich stany już podwyższają daniny. Na przykład od 1 stycznia w stanie Waszyngton będzie obowiązywał 7-proc. podatek od zysków kapitałowych większych niż 250 tys. USD rocznie. Rezydentami tego stanu są m.in. Bezos i Nadella. Sprzedaż akcji przed końcem roku zaoszczędziła Bezosowi 700 mln USD w podatkach stanowych, a Nadelli 20 mln USD.

– Potencjalne zmiany w przepisach podatkowych na poziomie federalnym i stanowym są motywacją dla części osób sprzedających w tym roku akcje swoich spółek – przyznaje Silverman. HK

Gospodarka światowa
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz