Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.02.2025 12:32 Publikacja: 11.02.2025 06:00
Foto: Bloomberg
W niedawnej edycji Panelu Ekonomistów zapytaliśmy ekspertów, czy ich zdaniem realne jest wprowadzenie w Polsce do 2040 r. czterodniowego tygodnia pracy. Zdania były podzielone, acz zarysowała się delikatna przewaga tych, którzy taką możliwość dostrzegają. Ekonomiści zwracali jednakowoż uwagę na kluczowe czynniki warunkujące zaistnienie i tempo takiej zmiany – postęp technologiczny, demografia, nastroje społeczne czy struktura polskiej gospodarki.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Przeciętne wynagrodzenie brutto w Polsce wyniosło w czwartym kwartale 8477,21 zł brutto – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS). To oznacza wzrost o 12,4 proc. rok do roku, już drugi raz z rzędu poniżej prognozy NBP.
W poniedziałek premier Donald Tusk i minister finansów Andrzej Domański przedstawili zarys programu gospodarczego na najbliższe 5-7 lat. Co przykuło uwagę ekonomistów z Pekao?
– 2025 będzie rokiem pozytywnego przełomu w polskiej gospodarce po trudnych doświadczeniach ostatnich lat – ogłosił w poniedziałek w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie premier Donald Tusk. Drogą do przełomu mają być inwestycje.
Ogłoszony w poniedziałek plan gospodarczy dla Polski ma objąć także rynek kapitałowy. Jak zapowiedział minister finansów, w 2026 r. wejść mają w życie wyższe limity wpłat na IKZE. Ograniczony ma być także podatek Belki
Przed południem w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie premier Donald Tusk przedstawia kierunki rozwoju dla polskiej gospodarki na najbliższe lata, swoisty plan gospodarczy rządu.
Wzmocnienie konkurencyjności polskich firm, tania i zielona energia, obniżenie kosztów prowadzenia działalności, mądra polityka migracyjna, plan dla budownictwa, stabilne przepisy, wicepremier ds. gospodarczych – to czubek piramidy oczekiwań biznesu wobec rządu.
Przeciętne wynagrodzenie brutto w Polsce wyniosło w czwartym kwartale 8477,21 zł brutto – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS). To oznacza wzrost o 12,4 proc. rok do roku, już drugi raz z rzędu poniżej prognozy NBP.
BM PKO BP ułatwia klientom dostęp do rachunków emerytalnych Od teraz konta IKE Obligacje oraz IKZE Obligacje można zakładać już przez internet.
Wejście nowego gracza na rynek, większa świadomość emerytalna oraz aktywna promocja – wszystkie te elementy sprawiły, że zarówno w II półroczu, jak i w całym 2024 r. na rynku maklerskim widać było wysyp nowych kont emerytalnych. A to jeszcze nie koniec.
Konta emerytalne w biurach i domach maklerskich w 2024 r. podbiły serca inwestorów. To jest też zapowiedź jeszcze ostrzejszej konkurencji brokerów w tym obszarze rynku. Klienci, którzy chcą w ten sposób oszczędzać na emeryturę, mogą tylko zacierać ręce.
W wielu sektorach, na czele z ochroną zdrowia, skrócenie tygodnia pracy pogłębiłoby niedobór pracowników, nasilany przez zmiany demograficzne.
Wprowadzenie w Polsce do 2040 r. powszechnego czterodniowego tygodnia pracy jest realne, acz obwarowane szeregiem warunków, związanych choćby z tempem rozwoju i wdrażania nowych technologii – wynika z panelu ekonomistów „Parkietu”.
Chociaż w Polsce przybywa pracujących emerytów, to większość osób w wieku przedemerytalnym myśli o zakończeniu aktywności zawodowej.
W lutym trafią na rynek papiery o terminach wykupu od 3 miesięcy do 12 lat. Ich oprocentowanie w skali roku waha się o 3 do 6,8 proc. Od 28 stycznia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas