Prezes NBP: Inflacja bazowa niepokojąco wysoka

"Inflacja bazowa niepokojąco wysoka i nie ma tendencji spadkowej, jaką byśmy chcieli, to wbrew temu co się publicznie twierdzi, inflacja bazowa w Polsce jest najniższa w naszym regionie" - powiedział na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński

Publikacja: 03.10.2024 15:27

Prezes NBP Adam Glapiński

Prezes NBP Adam Glapiński

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wzrosła we wrześniu (wobec 3,7% r/r w sierpniu), szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński.

"Inflacja bazowa we wrześniu prawdopodobnie też wzrosła, jeszcze dokładnie nie wiem [ile], ale prawdopodobnie wzrosła. Szacujemy, że na wzrost inflacji po wyłączeniu cen żywności i energii, czyli inflacji bazowej, mogły wpłynąć efekty związane z ubiegłorocznym rozszerzeniem listy leków refundowanych - taki jednorazowy trochę czynnik. Jednocześnie wciąż wysoka jest dynamika cen usług, co częściowo wynika z podwyższonej dynamiki płac" - powiedział Glapiński.

NBP podał wcześniej, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,7% w sierpniu 2024 r. w ujęciu rocznym wobec 3,8% r/r w poprzednim miesiącu. W ujęciu miesięcznym inflacja bazowa wzrosła o 0,3%.

Dynamika wzrostu wynagrodzeń nadal jest „znacząco zbyt wysoka”

"Nadal jest bardzo wysoka dynamika wynagrodzeń - dwucyfrowa. Ona spadła, ale jest nadal znacząco zbyt wysoka" - poinformował prezes NBP.

W komunikacie po wczorajszym posiedzeniu RPP napisała, że "w kierunku wyższej presji cenowej w krajowej gospodarce oddziałuje wyraźny wzrost wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym".

Dyskusje o obniżkach stóp proc. mogą zacząć się także przed lub po marcu

Nie można wykluczyć, że inflacja zacznie spadać wcześniej od oczekiwań, co oznaczałoby, że dyskusje o obniżkach stóp procentowych mogłyby się zacząć wcześniej niż w zapowiadanym marcu 2025 r., uważa prezes Narodowego Banku Polskiego. Podkreślił, że dyskusje te mogą także rozpocząć się później.

"To jest kierunek, w którym my na pewno też pójdziemy. Czy w marcu - nie wiem, czy w marcu. Może w kwietniu, może później, a może wcześniej" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.

Według niego, nie można wykluczyć, że inflacja zacznie spadać wcześniej.

"Ale my się nie kierujemy tym, czy jesteśmy za czy przed Fedem czy EBC. To mniej więcej idzie w tym samym kierunku, bo cała gospodarka światowa idzie mniej więcej w tym samym kierunku" - dodał szef banku centralnego.

Wcześniej podczas konferencji Glapiński powiedział, że po marcowej projekcji inflacyjnej NBP - jeśli inflacja ustabilizuje się, chociaż na wysokim poziomie - RPP może przystąpić do dyskusji o obniżkach stóp procentowych.

W ub. miesiącu prezes NBP mówił, że jeśli inflacja ustabilizuje się, a projekcje banku centralnego będą zapowiadały jej spadek, to można liczyć na podjęcie dyskusji o obniżaniu stóp procentowych "w marcu czy po marcu" przyszłego roku.

RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75%) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 pb.

Czytaj więcej

Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu najwyżej od 2,5 roku. Ale są też gorsze informacje
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 49,2 pkt w październiku; konsensus: 48,4 pkt
Gospodarka krajowa
Skąd wziąć pieniądze na zbrojenia? Podatek obronny dzieli ekonomistów
Gospodarka krajowa
Obniżka stóp NBP w szczycie inflacji?
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka krajowa
GUS: inflacja w październiku jeszcze w górę. Odczyt zgodny z konsensusem
Gospodarka krajowa
Rząd zwiększa tegoroczny deficyt do 240 mld zł