Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Czas na cięcie stóp przyjdzie najwcześniej w marcu 2025 r., ale pojawiają się też głosy, że RPP nie ruszy stóp nawet do końca przyszłego roku.

Publikacja: 02.10.2024 15:00

5,75 proc. – na takim poziomie pozostaje stopa referencyjna NBP po środowym posiedzeniu Rady Polityk

5,75 proc. – na takim poziomie pozostaje stopa referencyjna NBP po środowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

5,75 proc. – na takim poziomie pozostaje stopa referencyjna NBP po środowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. To decyzja zgodna z prognozami wszystkich ekonomistów ankietowanych przez „Rzeczpospolitą” i „Parkiet”.

Stopy procentowe bez zmian. Co powie Glapiński?

Stopy procentowe w Polsce pozostają bez zmian już od października 2023 r. i wszystko wskazuje na to, że tak zostanie jeszcze przynajmniej przez kilka miesięcy.

Na wrześniowej konferencji prasowej prezes NBP i przewodniczący RPP prof. Adam Glapiński wyjaśniał, że przestrzeń do pierwszej obniżki pojawi się przy stabilizacji inflacji i jasnej perspektywie jej trendu spadkowego do celu w projekcji NBP. Optymistycznie mówił o marcu 2025 r., w raczej bazowej wersji: o lipcu 2025 r. (gdy pojawi się kolejna po marcowej projekcja). W podobnym tonie wypowiadała się w ostatnich tygodniach większość pozostałych członków RPP.

Ale niewiadomą jest to, w którą stronę oczekiwania Glapiński skieruje podczas kolejnej konferencji – w czwartek 3 października. Prezes NBP potrafi wszak zaskoczyć. Jeszcze w lipcu mówił, że możliwość obniżek pojawi się najwcześniej w 2026 r. Już we wrześniu wypierał się tych słów, prezentując wyraźnie bardziej gołębi przekaz.

Czytaj więcej

Kolejne obniżki stóp procentowych w regionie. "Globalne nastroje okrzepły"

Inflacja w Polsce we wrześniu w górę, co dalej?

Na razie sytuacja wygląda dość jasno: we wrześniu inflacja – zgodnie z przewidywaniami, wiedziona między innymi efektami niskiej bazy sprzed roku – urosła do 4,9 proc. rok do roku z 4,3 proc. w sierpniu. Jest wyraźnie poza celem inflacyjnym NBP (2,5 proc. +/- 1 pp.).

Na poziomie około 5 proc. powinna utrzymywać się do końca roku, w pierwszych miesiącach 2025 r. może pójść jeszcze w górę w okolice 6 proc.: znów ze względu na efekty bazy, ale być może też odmrożenie cen energii. Ministerstwa Finansów oraz Klimatu i Środowiska przekonują, że obecne działania osłonowe zostaną przedłużone. Wciąż poszukiwane są jednak na to środki w budżecie. Czynnikiem, który podbije też nieco rachunki za prąd od stycznia, jest powrót na nie opłaty mocowej (średnio 11,44 zł netto miesięcznie, według danych Urzędu Regulacji Energetyki). Podwyższona – na poziomie zapewne powyżej 4 proc. rok do roku – ma pozostawać też inflacja bazowa, wiedziona przede wszystkim wzrostami cen usług, ze względu na silny wzrost kosztów pracy w ostatnich latach.

Wiosną 2025 r. trend ma się odwrócić i inflacja powinna zacząć spadać. Otwarte pozostaje jednak pytanie: w jakim tempie. Część ośrodków analitycznych (np. PKO BP) widzi ją poniżej 3,5 proc. – czyli już w obrębie celu inflacyjnego – w drugiej połowie przyszłego roku. Inne (np. Pekao) powrót inflacji do pasma celu inflacyjnego przewidują dopiero na 2026 r., m.in. z powodu uporczywości inflacji bazowej.

Czytaj więcej

Fed zetnie stopy w tym roku dwa razy. W Polsce obniżka w marcu

Kiedy stopy procentowe spadną?

To m.in. w inflacji bazowej ekonomiści Pekao widzą wsparcie dla swojej prognozy, że stopy procentowe w 2025 r. w ogóle nie spadną. Większość ośrodków analitycznych oczekuje jednak stopniowych obniżek w przyszłym roku.

Centralna prognoza z wrześniowej Ankiety Makroekonomicznej NBP przeprowadzonej wśród analityków wskazuje na stopę referencyjną w trzecim kwartale 2025 r. na poziomie 5,32 proc., a więc o 43 pb poniżej obecnego poziomu. Za dwa lata, według prognozy centralnej, główna stopa NBP ma być jeszcze o około 100 pb niższa. Rynkowe wyceny są agresywniejsze: zakładają, że już za rok stopy w Polsce będą niższe o około 100 punktów bazowych niż dziś, a za dwa: o około 200 pb niższe.

Kolejne posiedzenie RPP odbędzie się 5-6 listopada. Wtedy też Rada zapozna się z nową projekcją inflacyjną NBP.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu najwyżej od 2,5 roku. Ale są też gorsze informacje
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 49,2 pkt w październiku; konsensus: 48,4 pkt
Gospodarka krajowa
Skąd wziąć pieniądze na zbrojenia? Podatek obronny dzieli ekonomistów
Gospodarka krajowa
Obniżka stóp NBP w szczycie inflacji?
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka krajowa
GUS: inflacja w październiku jeszcze w górę. Odczyt zgodny z konsensusem
Gospodarka krajowa
Rząd zwiększa tegoroczny deficyt do 240 mld zł