Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Czas na cięcie stóp przyjdzie najwcześniej w marcu 2025 r., ale pojawiają się też głosy, że RPP nie ruszy stóp nawet do końca przyszłego roku.

Publikacja: 02.10.2024 15:00

5,75 proc. – na takim poziomie pozostaje stopa referencyjna NBP po środowym posiedzeniu Rady Polityk

5,75 proc. – na takim poziomie pozostaje stopa referencyjna NBP po środowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

5,75 proc. – na takim poziomie pozostaje stopa referencyjna NBP po środowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. To decyzja zgodna z prognozami wszystkich ekonomistów ankietowanych przez „Rzeczpospolitą” i „Parkiet”.

Stopy procentowe bez zmian. Co powie Glapiński?

Stopy procentowe w Polsce pozostają bez zmian już od października 2023 r. i wszystko wskazuje na to, że tak zostanie jeszcze przynajmniej przez kilka miesięcy.

Na wrześniowej konferencji prasowej prezes NBP i przewodniczący RPP prof. Adam Glapiński wyjaśniał, że przestrzeń do pierwszej obniżki pojawi się przy stabilizacji inflacji i jasnej perspektywie jej trendu spadkowego do celu w projekcji NBP. Optymistycznie mówił o marcu 2025 r., w raczej bazowej wersji: o lipcu 2025 r. (gdy pojawi się kolejna po marcowej projekcja). W podobnym tonie wypowiadała się w ostatnich tygodniach większość pozostałych członków RPP.

Ale niewiadomą jest to, w którą stronę oczekiwania Glapiński skieruje podczas kolejnej konferencji – w czwartek 3 października. Prezes NBP potrafi wszak zaskoczyć. Jeszcze w lipcu mówił, że możliwość obniżek pojawi się najwcześniej w 2026 r. Już we wrześniu wypierał się tych słów, prezentując wyraźnie bardziej gołębi przekaz.

Czytaj więcej

Kolejne obniżki stóp procentowych w regionie. "Globalne nastroje okrzepły"

Inflacja w Polsce we wrześniu w górę, co dalej?

Na razie sytuacja wygląda dość jasno: we wrześniu inflacja – zgodnie z przewidywaniami, wiedziona między innymi efektami niskiej bazy sprzed roku – urosła do 4,9 proc. rok do roku z 4,3 proc. w sierpniu. Jest wyraźnie poza celem inflacyjnym NBP (2,5 proc. +/- 1 pp.).

Na poziomie około 5 proc. powinna utrzymywać się do końca roku, w pierwszych miesiącach 2025 r. może pójść jeszcze w górę w okolice 6 proc.: znów ze względu na efekty bazy, ale być może też odmrożenie cen energii. Ministerstwa Finansów oraz Klimatu i Środowiska przekonują, że obecne działania osłonowe zostaną przedłużone. Wciąż poszukiwane są jednak na to środki w budżecie. Czynnikiem, który podbije też nieco rachunki za prąd od stycznia, jest powrót na nie opłaty mocowej (średnio 11,44 zł netto miesięcznie, według danych Urzędu Regulacji Energetyki). Podwyższona – na poziomie zapewne powyżej 4 proc. rok do roku – ma pozostawać też inflacja bazowa, wiedziona przede wszystkim wzrostami cen usług, ze względu na silny wzrost kosztów pracy w ostatnich latach.

Wiosną 2025 r. trend ma się odwrócić i inflacja powinna zacząć spadać. Otwarte pozostaje jednak pytanie: w jakim tempie. Część ośrodków analitycznych (np. PKO BP) widzi ją poniżej 3,5 proc. – czyli już w obrębie celu inflacyjnego – w drugiej połowie przyszłego roku. Inne (np. Pekao) powrót inflacji do pasma celu inflacyjnego przewidują dopiero na 2026 r., m.in. z powodu uporczywości inflacji bazowej.

Czytaj więcej

Fed zetnie stopy w tym roku dwa razy. W Polsce obniżka w marcu

Kiedy stopy procentowe spadną?

To m.in. w inflacji bazowej ekonomiści Pekao widzą wsparcie dla swojej prognozy, że stopy procentowe w 2025 r. w ogóle nie spadną. Większość ośrodków analitycznych oczekuje jednak stopniowych obniżek w przyszłym roku.

Centralna prognoza z wrześniowej Ankiety Makroekonomicznej NBP przeprowadzonej wśród analityków wskazuje na stopę referencyjną w trzecim kwartale 2025 r. na poziomie 5,32 proc., a więc o 43 pb poniżej obecnego poziomu. Za dwa lata, według prognozy centralnej, główna stopa NBP ma być jeszcze o około 100 pb niższa. Rynkowe wyceny są agresywniejsze: zakładają, że już za rok stopy w Polsce będą niższe o około 100 punktów bazowych niż dziś, a za dwa: o około 200 pb niższe.

Kolejne posiedzenie RPP odbędzie się 5-6 listopada. Wtedy też Rada zapozna się z nową projekcją inflacyjną NBP.

Gospodarka krajowa
Rozczarowujące dane z polskiej gospodarki
Gospodarka krajowa
Produkcja przemysłowa rozczarowała. "Po wystrzale prawie nie został ślad"
Gospodarka krajowa
Dane GUS o płacach w firmach najsłabsze od roku. „A to niespodzianka!”
Gospodarka krajowa
Koalicyjny rząd zadłuża się w zawrotnym tempie
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka krajowa
Prezydentura Donalda Trumpa minimalnie zagraża Polsce
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Nie widać przestrzeni do obniżki stóp procentowych