Produkcja znowu rozczarowała. „Polski przemysł tkwi w stagnacji”

Mocna krajowa konsumpcja nie jest w stanie podtrzymać wzrostu przemysłu przy słabym eksporcie – komentują ekonomiści. Szans na szybkie odbicie raczej nie ma

Publikacja: 19.09.2024 12:14

Produkcja znowu rozczarowała. „Polski przemysł tkwi w stagnacji”

Foto: Adobestock

Produkcja przemysłowa spadła w sierpniu o 1,5 proc. rok do roku wobec wzrostu o 5,2 proc. w lipcu – podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Rynek przewidywał spadek, ale „tylko” o 0,3 proc. Można więc mówić i sporym rozczarowaniu wynikami polskiego przemysłu w sierpniu, podobnie też było w lipcu.

Gdzie produkcja rośnie, a gdzie spada

Z komunikatu GUS wynika, że w sierpniu br. produkcja przemysłowa rok do roku wzrosła w 17 spośród 34 działach przemysłu, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 13,7 proc.), w gospodarce odpadami; odzysku surowców (o 9,4 proc.), w produkcji papieru i wyrobów z papieru (o 4,1 proc.) czy artykułów spożywczych (o 3,9 proc.). Spadek produkcji wystąpił natomiast w 16 działach, głównie tzw. „eksportowych”, m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych (o 21,4 proc.), w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń (o 13,8 proc.), w produkcji maszyn i urządzeń (o 9,8 proc.) czy w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (o 9,4 proc.).

GUS podał również, że spośród głównych grupowań przemysłowych w sierpniu odnotowano r/r spadek w produkcji dóbr inwestycyjnych (o 4,2 proc.), dóbr zaopatrzeniowych (o 3,8 proc.) oraz niewielki w produkcji dóbr konsumpcyjnych trwałych (o 0,3 proc.). Zwiększyła się natomiast produkcja dóbr konsumpcyjnych nietrwałych (o 2,3 proc.) oraz nieznacznie dóbr związanych z energią (o 0,2 proc.).

Ceny producentów (PPI) spadły w sierpniu o 5,1 proc. rok do roku wobec spadku o 5,1 proc. (po korekcie w lipcu).

Jakie przyczyny słabych wyników w produkcji

- Polski sektor przemysłowy tkwi w stagnacji – komentuje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. - Lepsze miesięczne wyniki przeplatają się ze słabszymi, i tak trwa to już od kilku miesięcy. Bez wątpienia polski przemysł cierpi z powodu braku popytu zagranicznego, zwłaszcza ze strony naszego głównego partnera handlowego, czyli Niemiec – wyjaśnia.

Jej zdaniem na lepsze wyniki przemysłu musimy zatem poczekać do momentu, kiedy zacznie się poprawa koniunktury w Europie. To też zapewne potrwa jeszcze kilka miesięcy, ale perspektywy – biorąc pod uwagę kontynuowane przez EBC obniżki stóp procentowych w strefie euro – są optymistyczne – ocenia Kurtek.

- Polska produkcja przemysłowa pod presją słabego popytu zewnętrznego. Mocna krajowa konsumpcja nie jest w stanie podtrzymać wzrostu przemysłu przy słabym eksporcie – zauważa również Adam Antoniak, ekonomista ING Banku Śląskiego.

Co może pomóc polskiej gospodarce

W szczególności polskim przetwórcom nie służy zapaść niemieckiego sektora samochodowego i może być to dużym strukturalnym wyzwaniem w średnim terminie. - Dla wielu krajowych producentów Niemcy były bramą dostępu do innych rynków eksportowych. Słabość gospodarki naszego zachodniego sąsiada może być katalizatorem bardziej proaktywnego zdobywania innych rynków eksportowych i operowania pod własną marką, ale proces ten wymaga czasu – twierdzi Antoniak.

Dodaje, że niski popyt zewnętrzny jest poważną barierą dla tempa ożywienia w polskim przetwórstwie, a głównym motorem poprawy koniunktury pozostaje konsumpcja krajowa. – I głównie na ten obszar liczymy w 2024. Niemiecka gospodarka pozostanie w stagnacji, ale można mieć na nadzieję, że w 2025 roku „odpali” drugi krajowy motor wzrostu czyli inwestycje – podsumowuje ING BSK.

Gospodarka krajowa
Przedsiębiorczość w Polsce na tle Europy
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu najwyżej od 2,5 roku. Ale są też gorsze informacje
Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 49,2 pkt w październiku; konsensus: 48,4 pkt
Gospodarka krajowa
Skąd wziąć pieniądze na zbrojenia? Podatek obronny dzieli ekonomistów
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka krajowa
Obniżka stóp NBP w szczycie inflacji?
Gospodarka krajowa
GUS: inflacja w październiku jeszcze w górę. Odczyt zgodny z konsensusem