Konsumpcja prywatna motorem wzrostu PKB

Wzrost PKB Polski w I kwartale wyniósł 2 proc. r./r. wobec 1,9 proc. oczekiwanych przez ekonomistów. Kwartał do kwartału PKB zwiększył się o 0,5 proc.

Publikacja: 04.06.2024 06:00

Konsumpcja prywatna motorem wzrostu PKB

Foto: Bloomberg

Wzrost PKB w I kwartale został przez GUS zrewidowany z 1,9 do 2 proc. r./r. Był on zatem większy, niż sugerowały to rozczarowujące dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w tym okresie. – Kontrybucje do wzrostu jasno wskazują bohatera tego odczytu. To konsumpcja w końcu wyrwała – skomentowali analitycy mBanku.

Spożycie gospodarstw domowych wzrosło w I kwartale o 4,6 proc. r./r., inwestycje zaś spadły o 1,8 proc. r./r. Spożycie publiczne wzrosło z kolei o 10,9 proc., a saldo obrotów zagranicznych utrzymało się na plusie. Deflator PKB, czyli wzrost ogólnego poziomu cen w gospodarce, wyniósł jedynie 2,2 proc. r./r. Konsumpcja prywatna zwiększyła się nieco szybciej, niż oczekiwali ekonomiści Banku Pekao (4,1 proc. r./r.), i wyraźnie szybciej, niż wynosił konsensus prognoz (3,2 proc. r./r.). – Nie oznacza to jeszcze, że w Polsce rozkręca się boom konsumpcyjny. Konsumpcja prywatna wzrosła w I kwartale zaledwie o 7,3 proc. r./r. w cenach bieżących (czyli w ujęciu nominalnym), a więc dużo wolniej niż dochody gospodarstw domowych (płace i świadczenia socjalne) w tym samym czasie (13,6 proc. r./r.) – zauważają. Oznacza to według nich, że Polacy ostrożnie zwiększają konsumpcję, a niemal połowę wzrostu dochodów przeznaczają na oszczędności. Ten proces będzie trwał według ekonomistów Pekao co najmniej do końca roku.

Czytaj więcej na parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka krajowa
Wojciech Paczos, Cardiff University: Wyraźnie coś nie gra w polityce monetarnej NBP
Gospodarka krajowa
W tym roku RPP obniży główną stopę NBP do 5 proc.
Gospodarka krajowa
Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w Polsce. GUS podał nowe dane
Gospodarka krajowa
Najnowsze dane GUS o produkcji przemysłowej lekko słabsze od oczekiwań
Gospodarka krajowa
GUS: Produkcja przedsięb. przemysłowych spadła o 1% r/r w styczniu; konsensus: -1% r/r
Gospodarka krajowa
Polska na 32. miejscu, na czele USA i Chiny