Ze zrewidowanych rachunków narodowych, opublikowanych w czwartek, wynika, że PKB Polski wzrósł w 2022 r. realnie (tzn. w cenach stałych) o 5,1 proc., a nie o 4,9 proc., jak dotąd podawał GUS. Z kolei rok wcześniej wzrost PKB sięgnął 6,9 proc. zamiast 6,8 proc.
Największe zmiany dotyczą II i III kwartału ub.r., gdy wzrost PKB był o 0,3 pkt proc. wyższy niż wcześniej szacował GUS. Wyniósł odpowiednio 5,9 i 4,8 proc.
Źródłem szybszego wzrostu aktywności w polskiej gospodarce w 2022 r. okazały się inwestycje. Obecnie GUS ocenia, że nakłady brutto na środki trwałe zwiększyły się w ub.r. o 5 proc. zamiast o 4,5 proc., jak wskazywały dane z lutego. Mocniej – o 3,3 proc. zamiast o 3 proc. – zwiększyły się jednak także wydatki konsumpcyjne. Do większej zwyżki PKB przyczyniły się również lepsze wyniki handlu zagranicznego.
Czytaj więcej
Inflacja bazowa, nie obejmująca cen energii i żywności, przyspieszyła w marcu do 12,3 proc. rok do roku z 12 proc. w lutym – podał w poniedziałek NBP. Tak wysoka w tym stuleciu jeszcze nie była.