Gospodarka spadnie z wyższego konia

Produkt krajowy brutto Polski w ostatnich dwóch latach rósł szybciej niż wskazywały dotychczasowe szacunki – podał GUS. To może wpłynąć na wyniki polskiej gospodarki w br.

Publikacja: 20.04.2023 11:08

Gospodarka spadnie z wyższego konia

Foto: Adobe Stock

Ze zrewidowanych rachunków narodowych, opublikowanych w czwartek, wynika, że PKB Polski wzrósł w 2022 r. realnie (tzn. w cenach stałych) o 5,1 proc., a nie o 4,9 proc., jak dotąd podawał GUS. Z kolei rok wcześniej wzrost PKB sięgnął 6,9 proc. zamiast 6,8 proc.

Największe zmiany dotyczą II i III kwartału ub.r., gdy wzrost PKB był o 0,3 pkt proc. wyższy niż wcześniej szacował GUS. Wyniósł odpowiednio 5,9 i 4,8 proc.

Źródłem szybszego wzrostu aktywności w polskiej gospodarce w 2022 r. okazały się inwestycje. Obecnie GUS ocenia, że nakłady brutto na środki trwałe zwiększyły się w ub.r. o 5 proc. zamiast o 4,5 proc., jak wskazywały dane z lutego. Mocniej – o 3,3 proc. zamiast o 3 proc. – zwiększyły się jednak także wydatki konsumpcyjne. Do większej zwyżki PKB przyczyniły się również lepsze wyniki handlu zagranicznego.

Czytaj więcej

Presja na wzrost cen nie wygasa

W 2021 r. zarówno inwestycje, jak i konsumpcja, rosły wolniej niż wskazywały dotychczasowe dane (odpowiednio o 1,2 proc. zamiast 2,1 proc. i o 8,4 proc. zamiast 8,5 proc). Także wyniki handlu zagranicznego więcej odjęły od dynamiki PKB niż się wcześniej wydawało. To sugeruje, że rewizja w górę dynamiki PKB było pokłosiem kumulacji zapasów w firmach.

Wbrew pozorom, rewizja historycznych już danych może mieć pewien wpływ na wyniki polskiej gospodarki w przyszłości. Po pierwsze, zmienia punkt wyjścia dla ścieżki PKB w tym roku. Większe zwyżki tego wskaźnika w ub.r. tworzą też wyższą bazę odniesienia. Do tego, jak zauważyli na Twitterze ekonomiści z banku Pekao, zaktualizowane dane wskazują, że w poprzednich latach polska gospodarka była nieco bardziej przegrzana niż się wydawało. To zaś może wpływać na oceny trwałości inflacji.

Ekonomiści oceniali dotąd, że wzrost PKB Polski w 2023 r. zwolni do około 0,5-1 proc.

Gospodarka krajowa
Przedsiębiorczość w Polsce na tle Europy
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu najwyżej od 2,5 roku. Ale są też gorsze informacje
Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 49,2 pkt w październiku; konsensus: 48,4 pkt
Gospodarka krajowa
Skąd wziąć pieniądze na zbrojenia? Podatek obronny dzieli ekonomistów
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka krajowa
Obniżka stóp NBP w szczycie inflacji?
Gospodarka krajowa
GUS: inflacja w październiku jeszcze w górę. Odczyt zgodny z konsensusem